Zbrojeniówka na świecie ma się dobrze

Globalne przychody przemysłu lotniczego i obronnego wzrosły w 2017 r. o 2,7 proc. w ujęciu rocznym, czyli o 18,3 mld dolarów. Sektor zawdzięcza wzrost głównie rozwojowi lotnictwa cywilnego i zwiększeniu wydatków na obronność w Europie - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.

2018-08-09, 12:38

Zbrojeniówka na świecie ma się dobrze
Wydatki obronne Polski w przeliczeniu na jednego żołnierza są na poziomie 96 tys. dolarów, w porównaniu do 143 tys. dolarów w europejskich krajach NATO.Foto: Pixabay

Jak podkreślili autorzy raportu, producenci oryginalnego sprzętu i elektroniki zwiększyli swoje przychody w 2017 roku odpowiednio o 5,6 i 4,7 mld dolarów. Największy wzrost przychodów w sektorze – o 42,3 proc. – odnotowała turecka firma Aselsan A.S. - czytamy.

Wzrost przychodów

Eksperci Deloitte wskazali też, że w ub. roku globalny sektor lotniczy i obronny (A&D) rósł szybciej niż rok wcześniej – o 2,7 proc. wobec 2,4 proc. w roku 2016. "Było to jednak nieco poniżej tempa wzrostu globalnego produktu krajowego brutto, wynoszącego 3,1 proc., głównie z powodu spowolnienia wzrostu przemysłu lotniczego, który w 2017 roku wyniósł jedynie 1,2 proc." - napisano.

Przychody analizowanych firm zwiększyły się o 18,3 mld dolarów i osiągnęły poziom 685,6 mld dolarów - obliczono. "To zasługa głównie przemysłu obronnego, którego przychody wzrosły o 3,9 proc. W przypadku lotnictwa cywilnego w omawianym okresie na rynek trafiła rekordowa liczba 1481 nowych samolotów" – wskazał cytowany w komunikacie Piotr Świętochowski z Deloitte.

Dodano, że w ub. r. europejskie firmy z sektora A&D zanotowały wzrost przychodów o 3,2 proc., a amerykańskie o 3,4 proc., zaś rentowność sprzedaży w branży, w skali globalnej wzrosła o 10,8 proc.

Przychody w globalnym przemyśle obronnym w 2017 r. wzrosły o 3,9 proc. do 361,5 mld dolarów - wyliczono. Odwrotnie niż w lotnictwie cywilnym motorem wzrostu w przemyśle zbrojeniowym jest - jak napisano, jego amerykańska część, której przychody wzrosły o 4,5 proc. "Niemniej jednak, tempo wzrostu w Europie zwiększyło się z 0,6 proc. aż do 2,6 proc., co wynikało głównie z rosnącej presji na zwiększenie wydatków wojskowych do 2 proc. PKB ze strony amerykańskiego rządu na państwa członkowskie NATO" - oceniono.

Wzrost wydatków na obronność

Odnosząc się do wydatków na obronność w 2018 roku w Polsce eksperci podkreślili, że odzwierciedlają one "pozytywny trend rozwojowy, który oznacza ich coroczny wzrost proporcjonalny do wzrostu PKB". 

W ub. r., jak napisano, nie zmienił się znacząco układ sił wśród producentów samolotów i sprzętu wojskowego. Nadal pierwszeństwo należy do koncernu Boeing Company, choć w 2017 r. firma zanotowała spadek przychodów o 1,2 proc. do 93,4 mld dolarów - wyliczono. Na drugim miejscu pod względem wielkości przychodów pozostaje Airbus Group (75,3 mld dol.), który w zeszłym roku dostarczył 718 samolotów, notując wzrost w produkcji maszyn o 4,4 proc. rok do roku. Trzecie miejsce, jak rok wcześniej, zajmuje firma Lockheed Martin, której przychody w ub. r. wyniosły 51,1 mld dol.

PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej