XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy za nami: 5 tys. gości, debaty o zdrowiu, inwestycjach, polityce społecznej

XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy już nami. Nieoficjalnie mówi się, że w tym roku w Krynicy padł rekord – na Forum przyjechało blisko 5 tysięcy gości z 60 krajów. Tematami, które dominowały podczas Forum były: służba zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, elektromobilność i polityka społeczna.

2018-09-06, 20:43

XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy za nami: 5 tys. gości, debaty o zdrowiu, inwestycjach, polityce społecznej

Posłuchaj

XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy już nami. Nieoficjalnie mówi się, że w tym roku w Krynicy padł rekord – na Forum przyjechało blisko 5 tysięcy gości z 60 krajów.Relacja Justyny Golonko z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty

Do polskiego Davos na dyskusje ekonomiczne przyjechali licznie przedstawiciele rządu, samorządowcy, prezesi największych spółek Polski i regionu, przedsiębiorcy, ekonomiści i dziennikarze.

Ważna debata o służbie zdrowia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Krynica jak co roku na początku września na trzy dni zamieniła się z gospodarcze centrum Europy. Ważnym i wyczekiwanym na Forum wydarzeniem była debata na temat inwestycji w zdrowie z udziałem premiera oraz ministrów finansów, rozwoju i zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na niej, że wydatki na zdrowie  będą sukcesywnie zwiększane. W przyjętych przez rząd przepisach założono wzrost wydatków na opiekę zdrowotną do 6 procent PKB w 2025 roku.

Jak mówił premier, to rewolucyjna zmiana, gdyż jeszcze trzy lata temu na służbę zdrowia wydawano niespełna 4 procent PKB.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki podkreślił, że służbę zdrowia jest "kołem zamachowym" gospodarki w wielu obszarach, a zwłaszcza w obszarach innowacyjnych.

Deklaracja Karpacka: ma łączyć kraje Europy Środkowo-Wschodniej

Ważną częścią Forum były debaty dotyczące rozwoju gospodarczego kraju i inwestycji w infrastrukturę. W Krynicy-Zdroju, reprezentanci rządów Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier podpisali Deklarację Karpacką.

Minister inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński – tłumaczył podczas Forum, że nowa strategia może ponownie zbliżyć do siebie państwa Europy Środkowo – Wschodniej.

Jak podkreślał, potrzebna jest taka strategia makro-regionalna, stanowiąca platformę współpracy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

− W szczególności po to, aby Karpaty nie dzieliły, ale łączyły, mówił minister Kwieciński.

Podpisane ważne umowy

Na Forum co roku podpisywane są ważne umowy i porozumienia. W tym roku  Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z hiszpańskim KAFem zainwestują w spółkę Solaris, producenta pojazdów komunikacji miejskiej.

− Ta inwestycja ma rozwijać  elektromobilność w kraju – mówił Prezes PFR Paweł Borys.

− Zależy nam również na tym aby firma Solaris zachowała polski charakter i aby lokalnie rozwijała nowe technologie, podkreślał prezes PFR.

REKLAMA

Człowiekiem Roku został premier Litwy Saulius Skvernelis

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku najwięcej emocji budziła przyznawana podczas konferencji Nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. Otrzymał ją premier Litwy Saulius Skvernelis, a nagrodę wręczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał premier Mateusz Morawiecki, wspólne sukcesy obu krajów nie byłyby możliwe bez premiera Litwy, który osobiście zaangażował się w relacje między naszymi krajami, budując coraz szersze i stabilne mosty między Polską a Litwą.

A w przeszłości nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymali między innymi obecna wicepremier Beata Szydło, premier Węgier Viktor Orban, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz papież Jan Paweł II.

Ponadto nagrodą Firmy Roku uhonorowano Polski Fundusz Rozwoju a organizacją pozarządową roku Forum Ekonomicznego w Krynicy została Polska Akcja Humanitarna.

REKLAMA

Patronat nad tegorocznym forum ekonomicznym w Krynicy, objął nowy portal informacyjny Polskiego Radia: polskieradio24.pl.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej