Szef KE Jean-Claude Juncker zapowiada działania gospodarcze Wspólnoty
Szef KE Jean-Claude Juncker w swoim orędziu w PE apelując do UE o jedność i solidarność, zapowiedział nowe projekty legislacyjne, które mają wzmocnić Unię, dotyczące m.in. pozycji euro, podatków, migracji, inwestycji w Afryce, budżetu Wspólnoty.
2018-09-12, 13:32
Posłuchaj
Orędzie szefa KE przypadło na osiem miesięcy przed wyborami europejskimi w maju 2019 r.
Jedność Wspólnoty pomaga w obronie interesów Unii Europejskiej
Szef KE przekonywał, że Wspólnota potrzebuje większej jedności. Jego zdaniem tylko zjednoczona UE może osiągać sukcesy. Jako przykład podał porozumienia dotyczące handlu, które udało się UE zawrzeć z prezydentem USA Donaldem Trumpem po wybuchu sporu handlowego między USA a UE.
Szef KE zaznaczył, że jedność Unii jest potrzebna także w dziedzinie obronności, tak by mogła ona bronić obywateli. Juncker wskazał, że jest zdeklarowanym multilateralistą, a przeciwnikiem unilateralizmu.
Zapowiedź nowych inicjatyw legislacyjnych dotyczących podatków, migracji, odpadów
Juncker przedstawił zarys szeregu planowanych inicjatyw legislacyjnych.
Przekonywał, że firmy muszą płacić podatki tam, gdzie osiągają zyski, a wyborcy chcą, by propozycja idąca w tym kierunku została szybko przyjęta.
Zdaniem Junckera UE musi także przyjąć przepisy np. zakazujące stosowania plastików i odpadów plastikowych.
Zapowiedział również nowe propozycje dotyczące migracji.
Co zrobić ze zmianą czasu?
Powiedział też, że wyborcy UE nie są zadowoleni, jeśli dwa razy w roku trzeba zmieniać czas z zimowego na letni i odwrotnie oraz że jego zdaniem należy zlikwidować zmianę czasu. "Kraje członkowskie, które same decydują na zasadzie subsydiarności, czy będzie czas zimowy czy letni, będą musiały znaleźć stosowane rozwiązania" - powiedział Juncker.
Unia Europejska chce postawić na inwestycje w Afryce
Szef KE zapowiedział także ustanowienie nowego partnerstwa z Afryką na rzecz inwestycji. "Wkrótce w Afryce będzie 2,5 mld mieszkańców. Co czwarty mieszkaniec Ziemi będzie mieszkał w Afryce. Musimy zainwestować w relacje z tym wielkim i szlachetnym kontynentem. Musimy zaprzestać postrzegania relacji między Afryką a Europą wyłącznie z perspektywy wsparcia na rzecz rozwoju. Takie podejście jest niewystarczające i jednocześnie dla Afryki poniżające" - oświadczył.
Jak przekonywał, Afryka nie potrzebuje litości UE, a wyważonego partnerstwa. Komisja - jak mówił - proponuje nowy sojusz między Afryką a Europą na rzecz inwestycji i trwałego zrównoważonego zatrudnienia. "Ten sojusz zgodnie z naszym planem pozwoli utworzyć ponad 10 mln miejsc pracy w Afryce w ciągu najbliższych pięciu lat" - zaznaczył przewodniczący Komisji.
Czas wzmocnić euro
Zapowiedział również inicjatywy legislacyjne dotyczące wzmocnienia roli euro na arenie międzynarodowej. W tym kontekście skrytykował fakt, że 80 proc. faktur za energię w UE regulowanych jest w dolarach, a nie w walucie unijnej. Propozycje w tej sprawie – jak mówił - KE przedstawi do końca roku.
Jaki unijny budżet na 2019 r.?
Zdaniem szefa Komisji Wspólnota powinna uzgodnić przyszły unijny budżet przed szczytem w Sybinie (Sibiu), który odbędzie się w maju 2019 r. Juncker powiedział ponadto, że w ramach tego przyszłego budżetu należy przeznaczyć większe środki na program Erasmus, jak również na naukę i obronność. Podkreślił także, że przed szczytem w Sybinie UE powinna ratyfikować umowę partnerską z Japonią.
Ważne - co po Brexicie
W swoim orędziu poruszył również kwestię Brexitu. Jak powiedział, Wielka Brytania po Brexicie nie może być częścią jednolitego rynku. Jednocześnie – mówił – UE chce zawrzeć z Londynem umowę o partnerstwie opartą na strefie wolnego handlu.
Podkreślił, że po Brexicie Zjednoczone Królestwo nie będzie zwykłym państwem trzecim, a stanie się bliskim UE partnerem politycznym, gospodarczym i w kwestii bezpieczeństwa. Dlatego – wyjaśniał – ważne jest wypracowanie ambitnego porozumienia, które zacznie obowiązywać między Wspólnotą a Wyspami po Brexicie.
Ważna solidarność w ochronie przed klęskami żywiołowymi
Szef KE powiedział też, że UE potrzebuje solidarności w ochronie przed klęskami żywiołowymi. Przykładem takiej solidarności - jak podkreślił – były działania polskich strażaków podczas pożarów w Szwecji.
Zaznaczył, że ta solidarność musi być trwała i zorganizowana. "Widzieliśmy na przykład, jak strażacy z Polski pomagali ogarniętej pożarami Szwecji. To jest najlepszy przykład takiej europejskiej solidarności" - wskazał Juncker w swoim orędziu.
PAP, jk