Brexit: wciąż trzy scenariusze na stole

W Salzburgu w Austrii rozpoczął się dwudniowy szczyt z udziałem europejskich liderów, dotyczący stanu negocjacji ws. Brexitu. Jaki będzie to Brexit - hard, soft, zastanawiali się goście audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.

2018-09-19, 21:01

Brexit: wciąż trzy scenariusze na stole
Na stole wciąż trzy scenariusze Brexitu.Foto: shutterstock, Graphical_Bank

Posłuchaj

O trzech scenariuszach Brexitu, który czeka nas w marcu 2019 r., mówili goście audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki: Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej oraz Przemysław Kamil Rosiak, radca prawny, Partner w KPMG./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

W programie udział wzięli: Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej oraz Przemysław Kamil Rosiak, radca prawny, Partner w KPMG.

Czasu na negocjacje coraz mniej - Brexit w marcu 2019 r.

Jak podkreśla Przemysław Kamil Rosiak, mimo, że znajdujemy się w końcowej fazie negocjacji między Unią a Wielką Brytanią – w marcu 2019 r. zaplanowane jest opuszczenie Wspólnoty przez Wielką Brytanię, to nadal wiele spraw nie zostało uzgodnionych.

− Mamy wciąż trzy scenariusze, które mogą się wydarzyć, mówi gość radiowej Trójki.

Na stole wciąż trzy scenariusze Brexitu

−  Pierwszy, który oceniam na 80-85 procent, w którym zostanie zawarte porozumienie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii, na preferencyjnych warunkach handlowych między Unią a Wielką Brytanią, z okresem przejściowym do 2020 r., mówi Przemysław Kamil Rosiak.

REKLAMA

Jak dodaje, w drugim scenariuszu może być brak porozumienia i byłaby to katastrofa – bez preferencji celnych, z kontrolami celnymi, utrudnieniami dla biznesu i obywateli.

− I trzeci, z 5 procentami prawdopodobieństwa, w którym będzie drugie referendum i Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, wymienia Przemysław Kamil Rosiak.

Negocjacje wchodzą w nerwową fazę

Piotr Soroczyński również stawia na pierwszy scenariusz, w którym obie strony się dogadują i w miarę łagodnie odbywa się proces Brexitu.

Ale, jak dodaje, pozostałe scenariusze nadal pozostają w grze, gdyż nadal po stronie unijnej znajdują się partnerzy, niejako obrażonych na Wielka Brytanię za Brexit.

REKLAMA

−To zawsze powoduje ryzyko, że komuś puszczą nerwy, zważywszy, że w ostatnim czasie prawdopodobieństwo nieprzyjemnego Brexitu wzrosło, mówi Piotr Soroczyński.

Karolina Mózgowiec, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej