Termomodernizacja, zmiany w VAT, Instytut Europy Środkowej. Obraduje rząd
Rozpoczęło się posiedzenie rządu, na którym ministrowie zajmą się zmianami w prawie energetycznym, nowelizacją ustawy o wspieraniu termomodernizacji domów, a także powołaniem Instytutu Europy Środkowej.
2018-10-09, 09:55
Zmiany w prawie energetycznym przewidują podniesienie z 30 do 100 procent tak zwanego obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży całości wytwarzanej energii elektrycznej przez giełdy. To reakcja na rosnące ceny rynkowe. Według zapowiedzi resortu energii, ma to zwiększyć przejrzystość rynku. W 2017 roku obowiązywało obligo giełdowe na poziomie 15 procent wyprodukowanej energii, od początku tego roku - 30 procent.
Wzmocnić inicjatywę Trójmorza
Pomysł utworzenia Instytutu Europy Środkowej wyszedł z Kancelarii Premiera. Uzasadniano, że żaden z istniejących państwowych instytutów nie zajmuje się zagadnieniami geopolitycznymi skupionymi wokół inicjatywy Trójmorza. Nowa placówka ma być strategicznym zapleczem polityki zagranicznej państwa w obrębie państw Trójmorza. Ma być także płaszczyzną dialogu i komunikacji na arenie międzynarodowej oraz krajowej. Instytut powstanie na bazie podmiotu już istniejącego - Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie.
Poprawić jakość powietrza
Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Celem ustawy jest stworzenie podstaw prawnych do pilotażowego przetestowania programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych należących do osób cierpiących na ubóstwo energetyczne.
REKLAMA
Według szacunków, w Polsce takich gospodarstw jest 12 procent. Termomodernizacja takich budynków została uznana przez ekspertów Banku Światowego pracujących na zlecenie Komisji Europejskiej za optymalne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce.
Zmiany w VAT
Jednym z punktów posiedzenia rządu jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Wprowadza on regulacje dotyczące opodatkowania bonów oraz służy zmniejszeniu uciążliwości związanych z rozliczaniem VAT-u od usług elektronicznych świadczonych na rzecz konsumentów z innych niż Polska państw unijnych.
PAP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA