Podatki, rozliczenia z ZUS-em, naruszenia konstytucji biznesu. Rzecznik MŚP wskazuje priorytety
Rozpoczęła prace Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Pierwsze posiedzenie Rady zorganizowano w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii.
2018-10-10, 15:52
Posłuchaj
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz powiedział, że spotkanie jest okazją do omówienia powstających projektów prawnych oraz problemów zgłoszonych przez przedsiębiorców.
Ordynacja, jak dwie cegły
Wyjaśnił, że wśród najważniejszych tematów jest powstająca Ordynacja Podatkowa, naruszenia konstytucji biznesu i kłopoty małych przedsiębiorców związane z ryczałtowym rozliczaniem ZUS-u.
"Zgodnie z Konstytucją Biznesu mamy tworzyć prawo proste, krótkie i zrozumiałe. Projekt ordynacji podatkowej to jest cegła, dwie cegły. Liczy 130 stron aktu i 500 stron uzasadnienia. Jak się go bierze pod rękę to jest tak ciężki, że do dołu ciągnie" - powiedział Abramowicz. Podkreślił, że jeżeli mamy zmierzać ku upraszczaniu prawa to przynajmniej o połowę "należy Ordynację podatkową zmniejszyć".
REKLAMA
Rada dyskutowała też na temat potrzeby wprowadzenia abolicji dla płatników składek ZUS będących mikro lub małymi przedsiębiorcami. Jak przypomniał Abramowicz, w poprzednich latach z powodu ryczałtowego ZUS-u wiele małych firm, głównie jednoosobowych popadło w kłopoty, nie mając pieniędzy na zapłacenie składek ZUS. "Dzisiaj eksmituje się ich z mieszkań, prowadzone są przeciw nim postępowania. Nie jest to w interesie państwa, aby to dalej trwało. Wydaje się, że powinna być taka abolicja ZUS-owska uchwalona" - ocenił.
Co jeszcze do zmiany?
Rzecznik MŚP wskazał też na potrzebę pilnej zmiany systemu szkolenia zawodowego w Polsce, bo przedsiębiorcy narzekają, że nie ma wykwalifikowanych pracowników. "Nasz system produkuje magistrów-bezrobotnych, którzy po skończeniu studiów są sfrustrowani, bo nie są poszukiwani na rynku pracy. A tymczasem brakuje fachowców" - skomentował.
Abramowicz zapowiedział powołanie branżowych grup roboczych ds. handlu i transportu oraz "grupy ścisłej do konsultacji bieżących", w skład której wejdą przedstawiciele dużych, reprezentatywnych organizacji przedsiębiorców w Polsce.
Dodał, że spotkania Rady Przedsiębiorców będą się odbywały cyklicznie, nie rzadziej niż co dwa miesiące.
IAR/PAP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA