"Sto lat przemian": piękna porcelana z Ćmielowa

2018-10-13, 13:58

"Sto lat przemian": piękna porcelana z Ćmielowa
Filiżanka z fabryki w Ćmielowie. Foto: http://www.porcelana-cmielow.pl

W naszym cyklu "Sto lat przemian" przedstawiamy firmy, instytucje i wydarzenia, które miały istotny wpływ na rozwój gospodarczy Polski. Dziś opowiemy o  Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież S. A. - jednym  z najstarszych polskich przedsiębiorstw, które przetrwało wszystkie dziejowe zawieruchy.

Posłuchaj

"Sto lat przemian": piękna porcelana z Ćmielowa (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Historia Ćmielowa sięga daleko w przeszłość. Ilona Frąk- Krzemińska, dyrektor do spraw eksportu w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież mówi, że historyczną datą powstania firmy jest 1792 rok, ale jest to data umowna - wówczas firma nabyła przywileje i powstało zjednoczenie drobnych rzemieślników z Ćmielowa. Zorganizowana w jednym miejscu produkcja ruszyła w 1804 roku.

Na przestrzeni lat właścicielami fabryki byli przedstawiciele  rodzin magnackich, między innymi Małachowscy i Lubomirscy. W okresie  międzywojennym korzystano  ze wzorów francuskich - podkreśla Joanna Niedziela, dyrektor sprzedaży krajowej w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież. W tamtym czasie odwzorowywano m.in. design popularny w Paryżu, wówczas powstał m.in. serwis Empire, wyprodukowany z myślą o Zamku Królewskim w Warszawie.

Po wojnie w produkcji dominowały wzory będące dziełem rodzimych twórców. Jak mówi Joanna Niedziela, byli to najczęściej projektanci z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, tacy jak Tomaszewski czy Duszniak.

Firma na swoim

Obecnie firma ma własne studio designu, którego szefem jest znany na świecie artysta Marek Cecuła. Wśród projektantów współpracujących obecnie z fabryką jest także profesor Stanisław Brach.

Ilona Frąk-Krzemińska uważa, że otwarciem nowego rozdziału w dziejach fabryki była jej prywatyzacja w 1997 roku.

- To takie drugie, nowe życie. Teraz sami rozwijamy markę Ćmielów i dbamy o jej umocnienie na rynku - dodaje.

Sprzyjają temu działania zmierzające do konsolidacji. W ich efekcie powstała Polska Grupa Porcelanowa - wyjaśnia Joanna Niedziela. Oprócz Ćmielowa w jej skład wchodzą też Zakłady Porcelany Stołowej "Lubiana", należące zresztą do tego samego właściciela.

Duża kadra

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S. A. zatrudniają obecnie około 900 osób. Załoga całej grupy kapitałowej jest znacznie większa. Joanna Niedziela mówił, że cała Polska Grupa Porcelanowa zatrudnia ponad 2 tysiące osób. W zakładach w Ćmielowie i Chodzieży produkuje się miesięcznie 400 ton porcelany, a w zakładach "Lubiana" - nawet powyżej tysiąca ton.

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież są największym producentem porcealny cienkościennej. Ich wyroby spotkać można na całym świecie. Znalazły się one na stołach wielu osobistości, w takich miejscach jak Watykan, Belweder czy kancelaria premiera.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

Wróć do strony głównej