Coraz mniej nierówności w Polsce
Wysokość średniej pensji, PKB na mieszkańca czy poziom bezrobocia nie mówią wszystkiego o jakości życia społeczeństwa. Istotna tutaj jest skala nierówności przychodów mierzona według tzw. współczynnika Giniego.
2018-10-19, 15:35
Posłuchaj
Państwa o największej nierówności to takie, w których niewielka grupa ludzi uzyskuje większość dochodu narodowego.
Nierówności społeczne mniejsze przez transfery społeczne oraz wzrost dochodów
Według dr. hab. Jacka Tomkiewicza, ekonomisty z Akademii Leona Koźmińskiego, nierówności dochodowe w ciągu ostatnich trzech, czterech lat w Polsce spadają.
− Widać działanie wzrostu dochodów społeczeństwa oraz transferów społecznych, mówi.
Zgadza się z tym Jarema Piekutowski z Nowej konfederacji.
REKLAMA
Według danych GUS w Polsce od 2005 roku wartość współczynnika Giniego umiarkowanie spada, przybliżając się do średniej dla UE.
Jak wyjaśnia, wartość tego współczynnika dla Polski jest niższa, niż dla Unii. Przed nami jeśli chodzi o nierówności ma m.in. Bułgaria, Litw, Łotwa, a także Włochy, Hiszpania, Portugalia.
Dochody Polaków zależne od miejsca zamieszkania
Dysproporcje w zarobkach Polaków mogą być związane z miejscem zamieszkania, geograficznie, poziom bezrobocia także ma duże znaczenie mówi Mateusz Żydek z Randstad Polska.
− Tam gdzie kandydatów do pracy jest w niedomiarze, to poziom wynagrodzeń jest znacznie wyższy i tak się dzieje w zachodnich regionach kraju, mówi ekspert.
REKLAMA
Ekspert dodaje, że dysproporcja zarobków w Europie zmniejsza się. Żydek wymienia tutaj między innymi branżę IT.
Skala nierówności może być podobna w krajach o różnym stopniu rozwoju, nie zależy bowiem od ogólnej zamożności danego państwa. Wśród krajów o największym stopniu nierówności dominują państwa afrykańskie i latynoamerykańskie.
REKLAMA
Tomasz Matusiak, jk
REKLAMA