X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

BKG podsumował jesienną edycję programów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 14:18
1240 mieszkań czynszowych i 1810 lokali dla najuboższych może powstać w wyniku jesiennych edycji programów mieszkaniowych realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rsooll/Shutterstock.com

Jak podał bank, 30 września zakończył się nabór wniosków w dwóch programach realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o program społecznego budownictwa czynszowego (SBC) oraz rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

W programie społecznego budownictwa czynszowego do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wpłynęły 23 wnioski o łącznej wartości ponad 168 mln zł. Może powstać dzięki nim 1240 mieszkań. Większość, bo aż 19 wniosków złożyły TBS-y, o preferencyjne kredyty ubiegają się także 3 spółdzielnie mieszkaniowe i jedna spółka gminna.

Planowana wartość wszystkich projektów z jesiennej edycji programu SBC wynosi ponad 310 mln zł

- W programie SBC oprócz lokali na wynajem finansujemy teraz również mieszkania spółdzielcze lokatorskie i w jesiennej edycji pojawili się pierwsi chętni, którzy chcą z naszym finansowaniem budować takie mieszkania. Liczymy, że w kolejnych edycjach udział spółdzielni mieszkaniowych będzie jeszcze większy - powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

Z programu SBC mogą korzystać TBS-y, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą sfinansować budowę nowych lub adaptację istniejących budynków do celów mieszkaniowych. BGK udziela finansowania na preferencyjnych warunkach, oprocentowanie kredytu stanowi jedynie stawka WIBOR 3M, bez marży banku. Jest to jedyny tak korzystny kredyt na rynku, którego okres spłaty może wynieść do 30 lat.

W czterech dotychczasowych edycjach programu SBC Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał 71 umów na łączną kwotę ponad 370 mln zł, dzięki którym powstanie blisko 3,3 tys. mieszkań. Prawie tysiąc rodzin w ponad 20 polskich miastach już otrzymało klucze do mieszkań.

W drugim z programów, który wspiera budownictwo socjalne i komunalne, do BGK wpłynęło 61 wniosków na łączną kwotę wynoszącą ponad 142 mln zł". "Złożone wnioski dotyczą finansowania 1810 lokali dla najuboższych, z czego 1663 to lokale mieszkalne. Pozostałe wnioski dotyczą utworzenia mieszkań chronionych, miejsc w schroniskach dla bezdomnych oraz dostosowania noclegowni i schronisk dla bezdomnych do obowiązujących standardów.

Łączna wartość wszystkich inwestycji to prawie 395 mln zł

Rządowy program finansowego wsparcia budownictwa mieszkaniowego efektywnie wspiera samorządy w zapewnianiu lokali najuboższym. Jest realizowany w formie bezzwrotnego finansowania projektów budowlanych i remontowych oraz kupna lokali, budynków lub udziału we współwłasności budynku.

Jak zaznaczono, wysokość wsparcia, w zależności od rodzaju inwestycji może wynieść od 20 proc. do nawet 60 proc. kosztów przedsięwzięcia. O dofinansowanie mogą starać się gminy i ich związki, jednoosobowe spółki gminne, spółki celowe, powiaty oraz organizacje pożytku publicznego.

Dzięki wsparciu z budżetu państwa od 2007 r. powstało w całej Polsce już prawie 18 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 6,8 tys. jest w trakcie realizacji.

- W programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego czeka nas ważna zmiana - przypomniał Włodzimierz Kocon. - Od początku 2019 roku zniesiona zostanie edycyjność, co oznacza, że inwestorzy będą mogli zgłaszać się do nas po wsparcie w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na start kolejnego naboru - podał wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. 

PAP, NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: nieruchomości BGK mieszkania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek nieruchomości: szczyt kupowania mieszkań za nami?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 20:15
Nad rynek nieruchomości nadciąga ochłodzenie. Jak wynika z analiz, rosnące ceny mieszkań sprawiają, że na rynku jest coraz mniej kupujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można rozpocząć budowę 100 tys. lokali w ramach programu "Mieszkanie plus"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 09:53
Mamy potencjał, kapitał i lokalizacje, by zacząć budowę 100 tys. mieszkań w ramach rządowego programu "Mieszkanie plus" - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek mieszkaniowy na wysokich obrotach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 21:10
Ruch na rynku mieszkaniowym nie słabnie. Utrzymuje się nadal zwiększony popyt na nowe lokale. Także ci, którzy planują zakup mieszkania pod wynajem za gotówkę lub w kredycie – nie mogą narzekać na brak chętnych.
rozwiń zwiń