Unia ma problem z włoskim budżetem: grozi destabilizacją finansów nie tylko tego kraju

Zwiększenie przez Włochy deficytu budżetowego budzi coraz większe obawy krajów Komisji. Do jej ostrzeżeń dołączają Niemcy, Włosi uspokajają, argumentując, że zwiększenie, wynoszącego 130 proc. PKB długu publiczny nie zdestabilizuje finansów państwa.

2018-10-22, 15:28

Unia ma problem z włoskim budżetem: grozi destabilizacją finansów nie tylko tego kraju
Projekt włoskiego budżetu na przyszły rok przewiduje nominalny wzrost netto pierwotnych wydatków rządowych o 2,7 proc., podczas gdy rekomendowane przez UE maksimum wynosi 0,1 proc.Foto: shutterstock, Pilotsevas

Projekt włoskiego budżetu na przyszły rok przewiduje nominalny wzrost netto pierwotnych wydatków rządowych o 2,7 proc., podczas gdy rekomendowane przez UE maksimum wynosi 0,1 proc.

Minister finansów Włoch zapewnia, że większy deficyt nie zdestabilizuje finansów jego państwa

W liście do Komisji Europejskiej minister finansów Włoch Giovanni Tria zapewnił, że projekt budżetu na przyszły rok nie niesie ze sobą zagrożeń dla stabilności w kraju i w innych państwach UE. Premier Giuseppe Conte podkreślił zaś: "nie chcemy anarchii".

W poniedziałek profesor Tria wystosował list do wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa i komisarza do spraw ekonomicznych i finansowych Pierre'a Moscoviciego w odpowiedzi na ich krytyczne uwagi dotyczące projektu włoskiego budżetu.

Tria napisał, że projekt ten "nie wystawia na ryzyko stabilności finansowej Włoch ani innych krajów Unii Europejskiej".

"Uważamy, że wzmocnienie włoskiej gospodarki leży w interesie całej europejskiej gospodarki" - dodał.

Włosi zapewniają, że są przygotowani do interwencji w przypadku przekroczenia deficytu

Tria podkreślił, że jeśli poziom deficytu i wzrostu nie będzie zgodny z tym zapisanym w projekcie, rząd zobowiązuje się do interwencji i zastosowania "wszystkich koniecznych kroków po to, by wskazane cele były ściśle przestrzegane".

Włoski rząd, zaznaczył minister finansów, "ma świadomość tego, że wybrał zarysy polityki budżetowej, które nie są zgodne z normami Paktu Stabilności i Wzrostu".

"Była to decyzja trudna, ale konieczna w świetle utrzymującego się opóźnienia w powrocie do poziomu PKB sprzed kryzysu i dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się najbardziej pokrzywdzone warstwy społeczeństwa włoskiego" - wyjaśnił minister finansów.

Włosi deklarują pozostanie w strefie euro

Następnie zapewnił, że uznając różnice w ocenie projektu budżetu, włoski rząd będzie dalej prowadził "konstruktywny i lojalny dialog zgodnie z regułami instytucjonalnymi w strefie euro".

"Miejsce Włoch jest w Europie i w strefie euro" - podkreślił Tria.

Wyraził przekonanie, że w ogólnej ocenie polityki budżetowej rządu należy też uwzględnić reformy strukturalne i ich wpływ. Położył nacisk na planowane kroki mające na celu stworzenie korzystnych warunków dla inwestycji.

Deficytowego budżetu broni premier Włoch

Premier Conte na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami prasy zagranicznej odrzucił krytykę pod adresem włoskiego projektu budżetu i zbyt wysokiego deficytu skierowaną rano ponownie przez komisarza Moscoviciego.

"Jeśli komisarz UE przed lekturą budżetu i przed nadejściem listu z Unii mówi, że ten projekt trzeba odrzucić, to ja uważam, że jest to niedopuszczalne uprzedzenie" - ocenił szef rządu. Jego zdaniem komisarze UE nie powinni wyrażać prywatnych opinii.

Conte zapewnił o woli dialogu z UE i zaznaczył: "My nie chcemy anarchii, ale jesteśmy po to, by odnowić system". "Nasza rewolucja jest delikatna" - oświadczył premier.

Minister finansów ostrzega Włochy przed zwiększaniem długu

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz powiedział w poniedziałek, że Włochy ze swoim poziomem długu publicznego powinny być bardziej ostrożne z jego zwiększaniem. Dodał, że do włoskich polityków należy rozwiązanie sporu o budżet z KE.

REKLAMA

Publiczne zadłużenie Włoch wynosi 130 procent PKB

"Właściwie to bardzo proste: ktoś z dużym długiem musi być bardziej ostrożny zaciągając nowy dług niż ktoś z małym" - stwierdził Scholz. Niemiecki socjaldemokrata zaznaczył, że Włochy powinny być wyczulone na tę kwestię i przypomniał, że publiczne zadłużenie tego państwa wynosi 130 proc. PKB.

Komisja Europejska: projekt włoskiego budżetu niezgodny z unijnym Paktem Stabilności i Wzrostu

Komisja Europejska od kilkunastu dni daje do zrozumienia, że projekt włoskiego budżetu może być niezgodny z unijnym Paktem Stabilności i Wzrostu. Przewiduje on m.in., że kraje UE nie powinny przekraczać 3-procentowego progu deficytu w relacji do PKB oraz 60-procentowego poziomu długu publicznego w stosunku do PKB.

Komisja Europejska ostrzega Włochy

W czwartek KE wysłała formalny list do ministra finansów Włoch, wyrażając niezadowolenie z tego projektu. To pierwszy formalny etap procedury, która może doprowadzić do odrzucenia planu finansowego Italii przez Brukselę.

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział w czwartek, że nie martwi się tym listem i że spodziewa się, że KE wyśle podobne listy do rządów Hiszpanii, Francji i Portugalii. Przed informacjami o liście powiedział też dziennikarzom, że jest świadomy, iż nie jest to budżet, którego KE oczekiwała i dlatego spodziewa się krytycznych uwag.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej