Huta Stalowa Wola - najważniejsza inwestycja XX-lecia międzywojennego

W naszym cyklu prezentującym dorobek gospodarczy Polski ostatniego wieku opowiadamy o jednej z najważniejszych i najwięszych inwestycji XX-lecia międzywojennego. Historię Huty Stalowa Wola na antenie radiowej Jedynki przypominał Błażej Prośniewski. 

2018-10-27, 13:52

Huta Stalowa Wola - najważniejsza inwestycja XX-lecia międzywojennego
Samobieżna haubica Krab przekazana na wyposażenie Sił Zbrojnych RP . Foto: materiały prasowe HSW

Posłuchaj

W cyklu "100 lat przemian" o historii Huty Stalowa Wola na antenie radiowej Jedynki opowiadał Błażej Prośniewsk/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

- Z rudy żelazo, z żelaza stal, ze stali siła - tak potrzebę powstania Huty Stalowa Wola, a właściwe Zakładów Południowych wyjaśniano w dokumencie filmowym z lat 30-tych XX wieku, zatytułowanym "C.O.P. Stalowa Wola".

Centralny Okręg Przemysłowy powstał z inicjatywy wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i został przyjęty przez Sejm w lutym 1937 roku. Niespełna miesiąc później rozpoczęto budowę zakładów, które miały specjalizować się w produkcji sprzętu artyleryjskiego. - Tempo pracy było zdumiewające - mówi Bartłomiej Zając, członek Zarządu Huty Stalowa Wola. 

- Już w roku 1938 - w tym roku mamy 80-lecie Huty Stalowa Wola - zostały wyprodukowane pierwsze działa - dodał. 

Wybuch II Wojny Światowej i okupacja hitlerowska zniweczyły ambitne plany zakładów południowych. Swoją prawdziwą siłę mogłyby one pokazać dopiero w okresie PRL-u. Wtedy też zakłady, które w 1948 roku otrzymały nową nazwę - Huta Stalowa Wola - zostały rozbudowane.

REKLAMA

Jednocześnie rozszerzony został profil produkcji i tak HSW stała się  jednym z najwazniejszych producentów maszyn w Polsce. O czym opowiadał w filmie "Miastro na piasku" z 1968 ówczesny dyrektor techniczny Huty - Czesław Kulak.

- Już rozpoczęliśmy produkcję betoniarek dla NRD. Stoi przed nami koparka, którą produkujemy we współpracy z zakładami im. Waryńskiego w Warszawie a w roku następnym będziemy ją produkować już samodzielnie - mówił wówczas Czesław Kulak.

Apogeum swoich możliwości Huta osiągnęła w latach 80-tych. Produkcja sprzętu, produkcja maszyn budowlanych szła w tysiącach sztuk. Zakład zatrudniał ponad 22 tys. osób - dodaje Bartłomiej Zając.

Później nastał trudny czas przemian. W latach 2000-2009 HSW dwukrotnie znalazła się na krawędzi bankructwa, zaś w styczniu 2012 roku sfinalizowany został proces prywatyzacji produkcji cywilnej i maszyn budowlanych, która została sprzedana chińskiemu inwestorowi.

REKLAMA

Dziś Huta Stalowa Wola, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zajmuje się przede wszystkim produkcją sprzętu specjalnego. Specjalizuje się głównie w produkcji sprzętu artyleryjskiego: wyrzutnie Langusta, armatohaubice Krab, moździerze samobieżne Rak. Ale też spółka wchodzi w nowe obszary jak na przykład realizowany obecnie projekt nowego pływającego wozu bojowego piechoty oraz wieże do Rosomaków.

Huta Stalowa Wola nie ma więc już dziś nic wspólnego z piecami hutniczymi i płynącą z nich surówką. Nazwa została, została także - a może przede wszystkim - 80-letnia tradycja produkcji dobrego sprzętu. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Błażej Prośniewski, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej