Lasy Państwowe w odbudowie II Rzeczpospolitej
O Lasach Państwowych, które miały istotny udział w przemianach gospodarczych Polski, świętującej 100-lecie odrodzenia, mówił Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych, gość audycji „Po pierwsze ekonomia czyli 100 lat przemian”, w Polskim Radiu 24.
2018-11-03, 14:03
Posłuchaj
Tuż po 1918 r. pojawiły się pierwsze plany o utworzenie administracji leśnej, a samo przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe powstało w 1924 r., widząc potrzebę stworzenie systemu zarządzającego oraz ochraniającego lasy w Polsce.
Przypomina, że 24 czerwca 1924 r. rząd Władysława Grabskiego podjął uchwałę o powołaniu Lasów Państwowych, a dwa dni później prezydent Wojciechowski nadał im statut.
Jak podkreśla gość Polskiego Radia 24, wpływ Lasów Państwowych na odbudowę II Rzeczpospolitej był bardzo duży.
Przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe powstawały w bardzo trudnych warunkach
Podkreślą też wyjątkowość czasów powstania Lasów.
REKLAMA
− Mieliśmy wtedy walki na froncie, bardzo trudną sytuacje ekonomiczną. Na lasy została z jednej strony nałożona kontrybucja, czyli obowiązek dostarczenia bezpłatnie drewna na odbudowę kraju, z drugiej – prywatne lasy były wycinane, gdyż był to tani opał i źródło szybkiego pieniądza, mówi Krzysztof Trębski.
Podkreśla rolę pierwszego dyrektora Lasów Państwowych Adama Loreta, który nakreślił wizję funkcjonowania Lasów Państwowych i ograniczył rabunkową gospodarkę leśną.
− Lasy Państwowe tworzyły własne tartaki, z inicjatywy dyrektora Loreta powołano spółkę PAGED, która zajęła się eksportem drewna, wybudowano nabrzeże w Gdyni, wylicza Krzysztof Trębski.
Przypomina, że Lasy Państwowe odegrały nie tylko wielka rolę ekonomiczną. Powstały też pierwsze Parki Narodowe – Białowieski, Pieniński, zalesiono nowe grunty.
REKLAMA
Dodaje, że wciąż Lasy Państwowe zatrudniające 26 tys. osób są istotnym pracodawcą, do wykonania usług leśnych zatrudniają kolejne 50 tys. osób, ok. 2 mld zł trafia z Lasów do budżetu państwa i samorządów.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA