Gospodarka nie zwalnia - produkcja przemysłowa w październiku wzrosła aż o 7,4 proc. rdr

Polska gospodarka nie zwalnia tempa – jak informuje GUS, produkcja przemysłowa w październiku 2018 r. wzrosła o 7,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,9 proc.

2018-11-20, 10:29

Gospodarka nie zwalnia - produkcja przemysłowa w październiku wzrosła aż o 7,4 proc. rdr
Firmy zagraniczne ogłosiły kolejne projekty inwestycyjne w sektorze motoryzacyjnym.Foto: shutterstock, Zapp2Photo

 W okresie styczeń – październik br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 22,4 proc. rdr.

Największy wpływ na ten wzrost i miała produkcja budowlana – była ona o 22,4 proc. większa niż przed rokiem. O 11,5 proc. wzrosło wytwarzanie i zaopatrywanie w energie elektryczną, gaz i wodę, tzw. przetwórstwo przemysłowe, czyli to co wytwarza się fabrykach wytwarzających maszyny, samochody, sprzęt itd., było większe o 7,3 proc. niż przed rokiem.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rdr o 6,4 proc., zaś mdm wzrostu o 8,8 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 5,0 proc., a mdm wzrosła o 1,2 proc.

Ceny produkcji w październiku rdr wzrosły o 3,2 proc.

Wraz z produkcją rosną też ceny produkcji przemysłowej w październiku 2018 r. - wzrosły one, w porównaniu z poprzednim rokiem o 3,2 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w październiku wzrosły o 3,0 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc.

REKLAMA

mBank: lepszy wynik przemysłu i budownictwa, brak presji inflacyjnej w cenach producentów.

Wyższa dynamika płac w dniu wczorajszym okazała się dobrym prognostykiem dla produkcji przemysłowej – jej dynamika wyniosła w październiku 7,4% r/r i przekroczyła zarówno naszą prognozę (5,5% r/r), jak i przewidywania rynku (6,5-6,6% r/r), oceniają w komentarzu analitycy mBanku.


. .

Wzrostowi produkcji pomógł kalendarz, ale przemysł odzyskał impet

Jak piszą, przyspieszenie względem września to zasługa przede wszystkim korzystnego układu kalendarza (różnica w dniach roboczych to +1 zamiast -1 r/r), jego skala to już konsekwencja odzyskania przez przemysł pewnego impetu. W ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła bowiem o 1,2% m/m po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych.

Przegląd szczegółów produkcji nie wskazuje na to, aby wynik ten mógł być przypisany jednej konkretnej sekcji, np. anormalnie wysokiej produkcji samochodów. Być może prognozujący po raz wtóry nie docenili siły efektu kalendarzowego.

Mimo dużego wzrostu, mamy jednak do czynienia z trendem systematycznego spowolnienia

Niespodzianka w danych październikowych nie zmienia wniosku, który prezentujemy w naszych komentarzach od kilku miesięcy – przemysł systematycznie spowalnia i trend produkcji przemysłowej to obecnie ok. 5% r/r wobec 8% r/r w końcówce ub. roku. Czynniki krajowe i zagraniczne wskazują naszym zdaniem w sposób jasny, że nie będzie ona w najbliższym czasie przyspieszać.

REKLAMA

Ciepły październik pomógł produkcji budowlano-montażowej

Produkcja budowlano-montażowa po słabszym wrześniu przyspieszyła w październiku, rosnąc w ujęciu rocznym o 22,4%, co jest wynikiem wyższym zarówno od konsensusu (21%) jak i naszej prognozy (19,1%). Głównym czynnikiem sprzyjającym wysokiemu odczytowi produkcji były najprawdopodobniej korzystne różnice w dniach roboczych oraz ciepły październik. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, agregat wzrósł o 19,6% r/r i praktycznie nie zmienił się w ujęciu miesięcznym.


. .

Największy wzrost w budowie budynków mieszkalnych

Największy wzrost r/r odnotowano w jednostkach, których podstawową działalnością jest budowa  budynków (26%), co można bezpośrednio wiązać z dniami roboczymi i pogodą.

Na następnych miejscach uplasowały się przedsiębiorstwa z zakresu budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (25,2%) oraz roboty specjalistyczne (12,6%), co z kolei można wiązać z kalendarzem wyborczym – powinien to być jednak ostatni miesiąc, w którym czynnik ten miał istotniejszy wpływ na wzrosty w budownictwie.

Koniec inwestycji przedwyborczych wraz z nasilającymi się ograniczeniami podażowymi mogą negatywnie wpływać na odczyty w kolejnych miesiącach.

REKLAMA

Ceny produkcji przyspieszyły nieznacznie

Ceny producentów wzrosły o 3,2% r/r, nieco powyżej oczekiwań 3,0% i naszej prognozy 3,1% r/r. Wbrew pozorom, tutaj z naszego punktu widzenia obyło się bez niespodzianek – czynnik, który zadecydował o niespodziance to rewizja poprzedniego odczytu o 0,1 pkt. proc. Wynik w ujęciu miesięcznym (0,6% m/m w przetwórstwie i 0,5% m/m w całym agregacie) to już efekt kontynuacji wzrostów cen koksu i produktów rafinacji ropy, to zaś jest echem wzrostów cen ropy naftowej z początku miesiąca. Odwrócenie tych wzrostów znajdzie odzwierciedlenie w niższych odczytach tej kategorii i w spowolnieniu PPI w kolejnych miesiącach. Ceny w ujęciu bazowym (por. wykres) przyspieszyły nieznacznie, w skali spójnej z zachowaniem kursu walutowego.

NRG, PAP, IAR, mBank, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej