Elżbieta Rafalska: rekordowe środki na aktywność społeczną seniorów

Przywrócenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, podwyższenie najniższych świadczeń emerytalnych i rozwijanie projektów aktywizujących seniorów to według minister Elżbiety Rafalskiej najważniejsze osiągnięcia resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w realizacji polityki senioralnej. Na program "Senior +"przeznacozno 80 mln zł. 

2018-12-04, 17:45

Elżbieta Rafalska: rekordowe środki na aktywność społeczną seniorów
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Samorządy wykazują coraz większe zainteresowanie polityką senioralną i w tym roku na realizację programu "Senior Plus" rząd przeznaczył 80 milionów złotych - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska/Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Minister zaznaczyła w rozmowie z IAR, że prognozy demograficzne wskazują, iż proces starzenia się społeczeństwa będzie się pogłębiał i w 2050 roku ponad 13 milionów 700 tysięcy Polaków może mieć ukończone 60 lat. Stąd liczne programy aktywizujące i zapewniające opiekę seniorom.

Jednym z nich jest "Senior+", na którego realizację tylko w tym roku rząd przeznaczył 80 milionów złotych. Taka sama pula środków została już zabezpieczona w projekcie budżetu na przyszły rok. Minister zaznaczyła, że dzienne domy "Senior+" i kluby "Senior+" zapewniają tysiącom starszych osób opiekę, rozrywkę i możliwość rozwijania pasji. Samorządy w ramach tego programu otrzymują środki na infrastrukturę i modernizację tych domów i klubów.

Jak wyjaśniła, na utworzenie domu dziennego pobytu samorząd może otrzymać 300 tysięcy złotych a na utworzenie klubu seniora 150 tysięcy złotych. Dofinansowanie do miesięcznego pobytu każdego z uczestników domu dziennego pobytu wynosi 300 złotych a w przypadku klubu 200 złotych.

REKLAMA

Minister Rafalska podkreśliła, że z programu "Senior+" coraz częściej korzystają samorządy o niewielkiej liczbie mieszkańców. Prawie połowa tego typu placówek dla seniorów powstała w samorządach liczących do 3 tysięcy mieszkańców.

Osoby zatrudnione w Dziennych Domach i Klubach Senior+ to opiekunowie i animatorzy a także wolontariusze. Nie tylko otaczają opieką seniorów mniej sprawnych, ale też organizują wspólnie spędzony czas, tak by był korzystny zarówno dla ducha jak i ciała starszych osób.

REKLAMA

Kolejny program realizowany przez resort, jest skierowany do osób w wieku 75 lat i więcej. Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła też w rozmowie z IAR, że od nowego roku program "Opieka 75+" skierowany będzie nie tylko do osób samotnych , ale też dla osób pozostających w rodzinach. Dodała, że dzięki temu więcej seniorów będzie mogło skorzystać z usług opiekuńczych. Realizowany w tym roku program ma obowiązywać także w roku przyszłym. Samorządy na usługi opiekuńcze otrzymują środki pokrywające 50 procent świadczonych usług.

Oferta skierowana jest do samorządów liczących do 60 tysięcy mieszkańców. Minister poinformowała również, iż 450 tysięcy seniorów skorzystało do tej pory z programu ASOS - czyli Rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. ASOS to program dla osób, które wchodzą lub w najbliższej przyszłości będą wchodzić w wiek " 60+" i kończąc aktywność zawodową pozostają w dobrej kondycji, mają życiowe doświadczenie i czas wolny, który mogą przeznaczyć na aktywność społeczną. Minister wyjaśniła, że dofinansowanych zostało do tej pory 1 100 projektów.

REKLAMA

Program w latach 2016 - 2018 był finansowany na poziomie ponad 113 milionów złotych. Dodała, że jest to też obszar uaktywniania sektora trzeciego, gdyż realizatorem tego programu są organizacje pozarządowe i fundacje działające na rzecz osób starszych. Składające swoje oferty organizacje pozarządowe mogą ubiegać się nawet o 200 tys. zł dotacji.

Minister zaznaczyła też, iż polscy seniorzy są coraz bardziej aktywni. Wielu z nich realizuje swoje pasje, nie siedzi tylko w domu ale wychodzi na różne spotkania, których dla seniorów organizowanych jest coraz więcej.

IAR, NRG, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej