X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pożyczki na cenzurowanym. Czy przepisy antylichwiarskie się sprawdziły?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 08:37
Jest lepiej, ale nadal są firmy, które działają nieetycznie i próbują obciążać klientów nadmiernymi kosztami. Tak Izabela Dąbrowska-Antoniak z biura Rzecznika Finansowego podsumowała ponad dwa lata funkcjonowania nowych przepisów antylichwiarskich i dotyczących kredytów konsumenckich.
Audio
  • Czy udało się "ucywilizować" rynek pożyczek? (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/ shutterstock

Izabela Dąbrowska-Antoniak powiedziała, że próby "ucywilizowania" rynku pożyczek były podejmowane od kilku lat. Ostatnio biuro Rzecznika Finansowego przygotowało raport na temat tego, jak sprawdzają się zmiany przyjęte ponad dwa lata temu, np. wprowadzenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu.

- I faktycznie okazało się, że znalazły się firmy, które potrafią te przepisy odchodzić i działać nieetycznie. Druga konkluzja naszego raportu jest taka, że ograniczenia zadziałały troche jako limit maksymalny, wykorzystywany przez pożyczkodawców do granic możliwości. To też oceniamy jako nieetycznie, bo niekoniecznie te koszty zawsze mają uzasadnienie - tłumaczyła.

Problemy zostają

Izabela Dąbrowska-Antoniak wskazywała, że nie do końca udało się rozwiązać problem sztucznego wydłużania czasu spłaty pożyczki a także rolowania pożyczek, które, mimo że jest utrudnione, dalej się zdarza i nadal służy firmom do obciążania klientów dodatkowymi kosztami.

Na co uważać?

Ekspertka radziła, by przymierzając się do zaciągnięcia pożyczki, starać się porównywać maksymalnie dużą liczbę ofert. Jak podkreśliła, należy też dokładnie sprawdzić wszystkie opłaty, wpisane w umowie, a także RRSO. Warto też sprawdzić opinie o pożyczkodawcy w internecie. Najważniejsza rzecz - jej zdaniem - to przede wszystkim oszacowaniem własnego budżetu i zastanowienie się, czy stać nas na kolejną pożyczkę i czy rzeczywiście jej potrzebujemy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolowanie pożyczek – to główny zarzut UOKiK do spółek z grupy Złotówka

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 12:05
Prezes UOKiK postawił zarzuty podmiotom z grupy Złotówka, które oferują konsumentom pożyczki gotówkowe. Podejrzewa je o tzw. rolowanie, czyli namawianie klientów do dalszego zadłużania się, by spłacić poprzednie zobowiązania. Zarzuty postawiono też firmie pożyczkowej Euroexpert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolowanie pożyczek, czy klientów? Chwilówki pod lupą UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 13:06
Ostatnio głośno o nieuczciwych praktykach firm pożyczkowych, na które przybywa skarg. To m.in. wynik większej świadomości klientów. UOKIK bacznie przyglada się firmom udzielającym tzw. chwilówek. Wśród zarzutów są rolowanie pożyczek czy niezwracanie klientom kosztów pożyczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dług wymknął się spod kontroli? Nie chowajmy głowy w piasek

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 14:30
Jak wynika z badań BIG InfoMonitor, czterech na pięciu Polaków chce od razu spłacać swoje długi, by uniknąć ich negatywnych konsekwencji. Mimo tego dłużników jednak nie brakuje. Prawie 3 mln Polaków posiada niespłacone zobowiązania, które łącznie przekraczają 73 mld zł.
rozwiń zwiń