Od stycznia apteki zrealizują e-receptę: albo z wydruku, albo z smsa
Od stycznia każda apteka w Polsce powinna zrealizować elektroniczną receptę, zapewnia Ministerstwo Zdrowia.
2018-12-07, 20:28
Posłuchaj
− Dotychczas lekarze wystawili już 90 tysięcy e-recept w 24 miastach - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Dodał, że 70 procent z nich została już zrealizowana, co świadczy o tym, że jest to usługa chętnie wykorzystywana przez pacjentów.
Już 10 tys. aptek wygenerowało certyfikat uprawniający do realizacji e-recept
Według wiceministra Janusza Cieszyńskiego, 10 tysięcy aptek ma już wygenerowany certyfikat i jest gotowa do realizacji e-recept.
Zapewnił, że ten stan "pozwala mieć dobre prognozy" przed obligatoryjnym wprowadzeniem od 1 stycznia realizacji elektronicznych recept w aptekach.
W Polsce mamy ponad 14 tysięcy aptek.
REKLAMA

Realizacja e-recepty w aptece: albo po jej wydrykowaniu, albo z sms-a lub maila
Uprawniony pracownik medyczny będzie miał możliwość wystawienia i cyfrowego podpisania elektronicznej recepty, która zostanie wprowadzona do systemu informatycznego.
Pacjent otrzyma wydruk recepty, na którym będą widniały wszystkie potrzebne informacje potrzebne do jej zrealizowania, w tym kod dostępowy i klucz.
Pacjent może także zdecydować się na założenie internetowego konta pacjenta, dzięki czemu wydruk recepty nie będzie potrzebny.
Będzie też możliwość otrzymania e-recepty w wersji mobilnej
e-Recepta będzie dostępna także w wersji mobilnej - w formie wiadomości e-mail lub SMSa. W aptece wystarczy okazać taką receptę aby ją zrealizować.
REKLAMA
e-Recepta zostanie dostarczona bezpośrednio pocztą elektroniczną na adres e-mail pacjenta, SMS na telefon pacjenta lub wprost do specjalnej aplikacji mobilnej w telefonie pacjenta.
Realizacja e-recepty w aptece krok po kroku
Pacjent będzie mógł kupić lek przepisany na e-recepcie w każdej aptece w kraju, która jest przygotowana do realizacji e-Recept.

Aby to zrobić wystarczy, że posiada odpowiedni „klucz dostępowy”, który otrzyma od lekarza w trakcie wizyty. Może on być w formie wydruku albo kodu PIN.
REKLAMA
W aptece przekazuje się klucz farmaceucie. Tym „kluczem” może być albo PESEL wraz z kodem PIN otrzymanym SMS-em lub e-mailem w trakcie wizyty u Lekarza, albo unikalny kod kreskowy pakietu recept, który lekarz wydrukuje na papierze w trakcie wizyty.
NRG, IAR, jk
REKLAMA