Koniec użytkowania wieczystego, dopłaty do czynszów, PPK. Nowości w nowym roku
Początek roku to dla wielu okres zmian, zmieniają się też ważne przepisy, a w gospodarce w życie wchodzą nowe programy. Formalnie użytkowanie wieczyste na gruntach mieszkaniowych zamieniło się we własność. W życie weszły także ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych i przepisy o podwyżce minimalnej stawki godzinowej. Funkcjonowanie zaczął program Mieszkanie na Start.
2019-01-02, 10:00
Przyjrzymy się zatem dokładniej, co zmienia się od 1 stycznia 2019 roku.
- Wchodzi w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma być elementem trzeciego filaru emerytalnego obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Ma to być system dobrowolny i w pełni prywatny. Jego głównym celem jest wzrost poziomu oszczędności emerytalnych Polaków, oraz pobudzanie inwestycji - zwraca uwagę minister finansów Teresa Czerwińska.
Do Planów Kapitałowych, tworzonych przez pracodawców, zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie. Po czterech latach pracownicy, którzy nie uczestniczą w programie, znów zostaną do nego zapisani. I znów będą mogli zrezygnować. Mimo że przepisy wchodzą w życie już dzisiaj, to pracodawcy będą mieli czas na przygotowanie się. Dopiero bowiem 1 lipca tego roku do programu przystąpią pierwsi pracodawcy - podkreśla Jacek Zieliński z Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Wyjaśnia, że najwcześniej do Pracowniczych Planów Kapitałowych mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 osób. Za rok mają to być pracodawcy zatrudniający od 50 do 249 pracowników, później zaś - 1 lipca 2020 roku - do programu przystąpią zatrudniający od 20 do 40 osób. Od 1 stycznia 2021 roku systemem zostaną objęci pozostali pracodawcy.
- Użytkowanie wieczyste zamienia się we własność. Dotyczy to gruntów pod budynkami mieszkalnymi i staje się to automatycznie. Właściciele będą musieli rokrocznie uiścić tak zwaną opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty za jednorazową wpłatę.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ocenia, że to ważna regulacja dla Polaków, ponieważ jak szacuje resort, dotyczy ona około 2,5 miliona właścicieli lokali w Polsce. Jerzy Kwieciński uważa, że przekształcenie może dotyczyć co czwartego mieszkańca kraju. - Rusza Mieszkanie Na Start. Polega on na dopłatach do czynszów w wynajmowanych mieszkaniach. Ubiegać o nie może się każdy, kto spełnia wymogi dochodowe i majątkowe.
Mieszkanie objęte dopłatami musi być zasiedlane po raz pierwszy. Dopłaty będą udzielane na 15 - 20 lat. Beneficjentami będą rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, niepełnosprawni, oraz seniorzy. Jak mówi Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, resort planuje dostosowanie progu dochodowego do realnych potrzeb.
Minister zapowiada, że resort będzie w tym zakresie elastyczny i będzie brał pod uwagę potrzeby obywateli. Zaznacza, że program jest skierowany do osób niezamożnych, które mają trudności z wynajmowaniem mieszkań na rynku komercyjnym.
Na największe dopłaty mogą liczyć mieszkańcy Warszawy. Miesięcznie zapomoga dla czteroosobowej rodziny przekroczy 550 złotych. 500 złotych przekroczy również w Gdańsku. W innych miastach pomoc będzie nieco niższa.
Najemcy, ubiegający się o dopłatę, nie mogą być właścicielami mieszkań.
- Funkcjonowanie zaczyna tak zwany Mały ZUS. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, że to rozwiązanie pozwoli najmniejszym firmom płacić niższe składki.
Z nowych przepisów będą mogły skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jeśli ich roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W rezultacie ich składki na ubezpieczenie społeczne będą adekwatne do przychodów i mogą wynosić nie więcej niż 620 złotych, zamiast ponad 1200 złotych, jak dotąd.
Jadwiga Emilewicz dodaje, że z nowych przepisów może skorzystać do 300 tysięcy przedsiębiorców. Minister ma też nadzieję, że obniżenie składki skłoni wiele osób do wyjścia z szarej strefy i zalegalizowania prowadzonej działalności.
Minister przedsiębiorczości i technologii podkreśla, że aby skorzystać z Małego ZUS-u w 2019 roku, przedsiębiorca musi o takim zamiarze poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 8 stycznia.
- Wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa. Wynagrodzenia pracowników otrzymujących najniższe pensje są wyższe o 150 złotych niż w roku poprzednim - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Tym samym minimalne wynagrodzenie wynosi 2 250 złotych, a minimalna stawka godzinowa 14 złotych i 70 groszy.
Minister Rafalska wyjaśniła, że oznacza to, iż najniższe wynagrodzenie wzrosło o 7,1 procent i stanowi 47,2 procent prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Minister zwróciła uwagę, że tegoroczne minimalne wynagrodzenie jest o 500 złotych wyższe, niż w roku 2015.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md
REKLAMA