more_horiz
Gospodarka

Pogoda przestała sprzyjać zbożom ozimym. To duży problem w rolnictwie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 12:50
Oziminy miały dobry start jesienią, ale teraz pogoda im przestała sprzyjać. Niektóre portale rolnicze wręcz apelowały "zimo wróć". Przypomnijmy, że oziminy to dla rolników zboża, pochodzące z jesiennego siewu. Z Łukaszem Czechem, analitykiem rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas rozmawia Aleksandra Tycner
Audio
  • Oziminy miały dobry start jesienią, ale teraz pogoda im przestała sprzyjać. Niektóre portale rolnicze wręcz apelowały "zimo wróć". Z Łukaszem Czechem, analitykiem rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas rozmawiała w radiowej Jedynce Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

- Jeśli nie będzie przymrozków do marca to jest szansa na dobre plony - mówi ekspert. Chodzi o to, że w grudniu również nie było mroźnych dni a to oznacza, że rośliny zaczęły kiełkować. Jeśli zatem wiosną zimowa aura powróci mogą pojawić się straty w plonach. 

- W tym roku zagrożony jest rzepak ozimy, bo wielu rolników wysiało go wcześniej i mając dobre warunku rośliny urosły ponad miarę nie wykształcając odpowiedniej odporności na późniejsze mrozu - wyjaśnił ekspert. 

Oczywiście rolnicy zawsze starają się dobrać odpowiednie odmiany roślin do odpowiednich warunków atmosferycznych.  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy naukowcy pracują nad wykorzystanie roślin strączkowych zastępujących soję GMO

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 08:00
W grudniu podsumowano trwające od 2010 roku w Polsce, działania mające na celu zwiększenie produkcji roślin zawierających duże ilości białka paszowego. Mogą one zastępować soję modyfikowaną genetycznie. Więcej na ten temat w radiowej Jedynce w materiale Dariusza Kwiatkowskiego. 
rozwiń zwiń