more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": czym jest restrukturyzacja i jak się ją przeprowadza?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 08:52
Restrukturyzacja jest pojęciem, które może nam się wydawać odległe, bo dotyczy przede wszystkim firm. Jak się jednak okazuje w różnych momentach życia przeprowadza ją każdy z nas, na mniejszą lub większą skalę.
Audio
  • Czym jest restrukturyzacja i jak się ją przeprowadza? (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Funkcję Rzecznika Przedsiębiorców wprowadziła tak zwana konstytucja biznesu.
Funkcję Rzecznika Przedsiębiorców wprowadziła tak zwana konstytucja biznesu.Foto: Pixabay

Profesor Elżbieta Mączyńska z SGH powiedziała, że restrukturyzacji doświadczamy de facto na co dzień, a nie zawsze rozumiemy, co kryje się pod tym pojęciem. Dodała, że są jej dwie formy: majątkowa lub finansowa. Z restrukturyzacją majątkową mamy do czynienia np. w sytuacji, gdy sprzedajemy samochód, by mieć środki na bieżące potrzeby. W firmie jest to po prostu zmiana struktury aktywów.

Restrukturyzacja finansowa polega natomiast na zmianie struktury naszego finansowania. Możemy np. poprosić naszego dostawcę o poczekanie z egzekwowaniem długów wobec nas albo zamienić te długi za udział w naszym przedsiębiorstwie. Prof. Elżbieta Mączyńska zwraca uwagę, że ten proces jest uregulowany prawnie - mamy przepisy restrukturyzacyjne oraz upadłościowe, które są stosowane w momencie, gdy firma bankrutuje. Decyzję o tym, którą procedurę rozpocząć, podejmuje sąd.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: firma bankructwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niewypłacalność firm: najczęstszą przyczyną – rosnące koszty pracownicze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 21:12
82 przypadki niewypłacalności przedsiębiorstw mieliśmy w styczniu bieżącego roku, to dane oficjalne publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
rozwiń zwiń