Wzrost gospodarczy w Chinach w 2018 roku najniższy od prawie 30 lat

Wzrost gospodarczy Chin w 2018 roku spadł do najniższego poziomu od 1990 roku - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne. Zwiększa to presję na władze w Pekinie, by zakończyć spór celny z USA - ocenia agencja AP.

2019-01-21, 07:55

Wzrost gospodarczy w Chinach w 2018 roku najniższy od prawie 30 lat
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Sunwand24

Komunistyczne władze Chin starają się przestawić krajową gospodarkę na wolniejszy, bardziej zrównoważony model wzrostu, oparty w większej mierze na wydatkach konsumentów niż na handlu i inwestycjach - przypomina Associated Press.

Spowolneinie micniejsze niż przewidywano

Jednak odnotowane w 2018 roku spowolnienie okazało się mocniejsze niż przewidywano, co skłoniło Pekin do zwiększenia wydatków publicznych i nakazania bankom, by pożyczały więcej w celu podniesienia wzrostu i uniknięcia utraty miejsc pracy. 

Druga co do wielkości gospodarka świata wzrosła w 2018 o 6,6 proc. PKB, podczas gdy rok wcześniej było to 6,9 proc. PKB. Wzrost za ostatnie trzy miesiące 2018 roku również spadł, do 6,4 proc. PKB z 6,5 proc. w poprzednim kwartale; to najniższy kwartalny wynik od wybuchu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

W 1990 roku odnotowano wzrost na poziomie 3,9 proc. PKB; było to w okresie po brutalnym stłumieniu przez władze w Pekinie prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen.

REKLAMA

Spór USA-Chiny 

Mimo prowadzonego z USA sporu celnego przez większość zeszłego roku chiński eksport utrzymywał się na dotychczasowym poziomie, ale zmniejszył się w grudniu, gdy ze względu na wprowadzone cła zaczął maleć popyt w USA.

W 2018 roku zaobserwowano również spadek wzrostu w inwestycjach, wydatkach na sprzedaż detaliczną i działalności produkcyjnej.


Cła karne

Oddziaływanie karnych ceł amerykańskich było w tym czasie ograniczone, ale Chiny odczuwają presję ze strony rosnącego na świecie poparcia dla kontroli importowych, niestabilnych rynków finansowych i malejących wydatków na inwestycje - podkreślił przedstawiciel Narodowego Biura Statystycznego Ning Jizhe. Jednocześnie zapewnił o odporności i długoterminowej stabilności chińskiej gospodarki.

Chiny i USA toczą spór, określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie.

REKLAMA

1 grudnia przy okazji szczytu G20 prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, ogłosili rozejm na okres 90 dni oraz zapowiedzieli, że przez ten czas spróbują osiągnąć całościowe porozumienie handlowe.

PAP, kw 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej