Zdrowie a podatki. Będzie wyższy VAT dla napojów?
Ministerstwo Finansów planuje uporządkowanie systemu stawek VAT. Nowe matryce maja obowiązywać od początku 2020 roku i chociaż generalnie są bardzo oczekiwane, to niektóre propozycje uderzają w rolników sadowników oraz producentów napojów i nektarów. Raport na ten temat przygotował Instytut Staszica.
2019-01-26, 12:30
Posłuchaj
Jego wiceprezes Dawid Piekarz powiedział, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt uproszczenia i ujednolicenia stawek VAT, który miałby przynieść dodatkowe 400-500 milionów złotych budżetowi państwa. Jak dodał, w myśl tych propozycji wszystkie napoje, zrobione na bazie soków, które nie są sokiem stuprocentowym, byłyby obłożone 23-procentową stawką VAT, a nie, jak teraz, 5-procentową.
- Problem w tym, że z bardzo wielu owoców nie da się fizycznie zrobić soku stuprocentowego, na przykład z aronii czy z marchwi, bo taki sok byłby po prostu niesmaczny lub niezdatny do picia. Oceniamy, że spowodowałoby to wzrost cen tych produktów i zmniejszenie ich spożycia - podkreślił.
W Polsce wypijamy 15 litrów soków czy napojów na głowę mieszkańca. Dawid Piekarz mówi, że te zmiany mogą być o tyle niekorzystne, że doświadczenie z innych krajów pokazuje, że gdy ludzie przestają pić soki lub nektary (z powodu wzrostu cen), to częściej sięgają po napoje gazowane - jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia.
Obniżone natomiast mają być stawki VAT na wyroby piekarnicze. Oznacza to także niższy niż dotychczas VAT na chipsy, krakersy czy frytki.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA