X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czym jest wskaźnik PMI? Jakie ma znaczenie dla oceny sytuacji w gospodarce?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 15:21
Wskaźnik PMI jest jednym z ważniejszych wskaźników, który pomaga w ocenie tego, co się dzieje w gospodarce. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza poprawę nastrojów w branży. Odczyt poniżej 50 punktów analogicznie oznacza pogorszenie nastrojów w branży.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Dane potrzebne do uzyskania wskaźnika są pobierane z anonimowych ankiet, przesyłanych przez managerów z różnych dziedzin gospodarki. 

Wskaźniki Managerów Logistyki (PMI) są obecnie dostępne dla ponad 40 krajów, a także kluczowych regionów włączając kraje Eurolandu. Są najczęściej obserwowanym badaniem warunków gospodarczych na świecie, docenianym przez banki centralne, rynki finansowe oraz przez osoby podejmujące decyzje biznesowe za dostarczanie aktualnych, dokładnych i często unikalnych miesięcznych wskaźników trendów w gospodarce

Przy obliczaniu PMI brane są pod uwagę między innymi: stan produkcji przemysłowej, ilość i koszt prowadzonej działalności usługowej, aktywność w sektorze budownictwa oraz rezultat prowadzonej działalności w skali całego rynku. Poszczególne elementy mogą się różnić, w zależności od charakterystyki wybranej branży. 

Jakie były odczyty wskażnika PMI w kolejnych miesiącach 2018 roku pokazuje poniższa grafika. 

Wskaźnik PMI w 2018 roku  


Informacje na temat PKB dotyczą przeszłości - to jest wskaźnik historyczny. Natomiast w przypadku PMI pytania do ankietowanych menadżerów dotyczą tego, co dzieje się teraz i co się wydarzy. Kierowane są do osób działających w przemyśle - przede wszystkim do menadżerów, prezesów firm, czy do członków zarządów Są trzy możliwe odpowiedzi - jest lepiej, tak samo albo gorzej. Odpowiedzi przeliczane są na punkty.

Indeks aktywności przemysłu PMI liczony przez międzynarodową firmę badawczą IHS Markit. Firma ma główną siedzibę w Londynie i jest notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Specjalizuje się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie różnych rynków oraz wspomaganiu procesów decyzyjnych u klientów biznesowych i instytucjonalnych z ponad 165 krajów. W październiku 2017 roku firma otworzyła biuro w Gdańsku. 

Ocenia styczniowych nastrojów 

W styczniu br. wskaźnik PMI dla Polski wyniósł 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. w grudniu 2018 r. Osłabienie warunków w polskim sektorze przemysłowym obserwowane od końca 2018 było wciąż widoczne w styczniu. 

- Styczniowy wzrost głównego wskaźnika PMI nieco przyćmił złe ogólne wyniki dla polskiego sektora przemysłowego. Wielkość produkcji spadła najszybciej od połowy 2009, a tempo spadku nowych zamówień, mimo że przyhamowało od grudnia, było wciąż silne. Ponadto najszybsza od 20 lat kumulacja zapasów wyrobów gotowych oraz znacząca redukcja zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend wielkości produkcji pozostanie negatywny. Odwrócenie trendu spadkowego na rynku pracy oraz niewielka poprawa oczekiwań odnośnie przyszłej produkcji dają pewne powodu do optymizmu, ale ogólne spowolnienie w sektorze wytwórczym najprawdopodobniej utrzyma się co najmniej w pierwszym kwartale 2019 - skomentował Trevor Balchin, dyrektor IHS Markit, firmy opracowującej badanie PMI polskiego sektora produkcyjnego. 

NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: przemysł
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wskaźnik koniunktury w przemyśle 48,2 pkt. "Odwrócenie trendu"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 09:55
Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu wyniósł 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. w grudniu 2018 r. i wobec prognozy 47,5 pkt. - podał Markit, który przeprowadził badanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o PMI i rosnących kłopotach polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 11:40
W styczniu indeks nastrojów managerów polskiego przemysłu wzrósł z 47,6 do 48,2 punktu, jednak niewielkie to pocieszenie. Wciąż pozostaje poniżej krytycznego poziomu, a jego wskazania nie są optymistyczne - komentuje dzisiejszy odczyt PMI Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
rozwiń zwiń