Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Kredyty nie zdrożeją, ale nie zarobimy też więcej na lokatach
Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła ekonomistów i na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stąd referencyjna (podstawowa) stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. Jak powiedział prezes NBP Adam Glapiński, podczas konferencji po posiedzeniu RPP, w Polsce nie zanosi się obecnie na żadną zmianę stóp procentowych, w horyzoncie do końca 2020 r.
2019-02-06, 15:41
To dobra wiadomość dla kredytobiorców - oznacza, że nie zapłacą więcej za pożyczone pieniądze, ale nie najlepsza dla oszczędzających na lokatach – na nich również więcej nie zarobią.
Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.
Bez zmian stóp do końca 2020 r.
"Na razie na żadną zmianę stóp procentowych i polityki pieniężnej się w Polsce nie zanosi. Mamy ustabilizowaną sytuację (...), ten problem nie staje na posiedzeniach (RPP - PAP). (...) W USA było zacieśnianie, ale to zacieśnianie z bardzo wysokiego poziomu luzowania (...), a EBC kończy politykę luzowania (...), której efekty będą jeszcze długo trwały" - powiedział Glapiński.
Do końca 2019 roku i prawdopodobnie w 2020 roku, stopy procentowe w Polsce mogą pozostać bez zmian - wynika z wypowiedzi Glapińskiego.
Na pytanie, czy do końca obecnej kadencji RPP stopy procentowe pozostaną niezmienione, Glapiński powiedział: "Na tyle, na ile dzisiejsze tendencje to pokazują, i na tyle, na ile można to teraz przewidywać, ten rok do końca i następny, to jest prawdopodobne, może tak być".
Stabilne stopy ustabilizują inflację
Pozostali członkowie RPP obecni na konferencji zaprezentowali poglądy zasadniczo zbieżne ze stanowiskiem prezesa NBP.
Zdaniem Grażyny Ancyparowicz, członkini RPP, do 2020 r. może nie zajść potrzeba zmiany stóp procentowych. Z kolei inny członek RPP - Eryk Łon - uważa, że brak zmian stóp procentowych do końca kadencji RPP stabilizowałoby procesy inflacyjne.
"Do 2020 r. trudno powiedzieć, bo zaraz będziemy mieli w marcu nową prognozę. Ale jeżeli się rzeczywiście nic nie zmieni i będą się tak jak do tej pory kształtowały trendy, to nie jest wykluczone, że te stopy, które mamy obecnie będą utrzymywane jeszcze do końca tego roku i w jakiejś mierze również i w przyszłym" - powiedziała Ancyparowicz.
"Uważam, że rzeczywiście stabilna polityka prowadzona przez bank centralny jest bardzo wielkim naszym polskim atutem. Już przez tak długi czas, parę lat (stopy procentowe - PAP) są bez zmian, i gdyby się udało utrzymać je do końca naszej kadencji, to będzie to bardzo ważne i wspierające dla sfery realnej z jednej strony (...), stabilizujące procesy inflacyjne" - powiedział Łon
Decyzja nie zaskakuje ekonomistów, oczekują stabilizacji stóp nie tylko do końca tego roku ale do grudnia 2020 r.
Jak informuje PAP, decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z oczekiwaniami analityków i ekonomistów - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na styczniowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.
Wszyscy ankietowani oczekują także, że stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2019 r. 12 z 20 ośrodków spodziewa się stabilizacji stóp proc. do końca 2020 r.
RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.
RPP ocenia, że obecny poziom stóp sprzyja gospodarce polskiej na ścieżce zrównoważonego wzrostu
Jak czytamy w komunikacie po posiedzieniu Rady, obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.
REKLAMA
Przed nami obniżenie wzrostu tempa PKB
W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne. W kolejnych kwartałach nastąpi jednak prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB.
Inflacja będzie rosła, ale w mniejszym tempie
Jednocześnie, według aktualnych prognoz w najbliższych miesiącach roczne tempo wzrostu cen zwiększy się, jednak – ze względu na niższy niż w III kw. ub.r. poziom cen ropy naftowej oraz zamrożenie cen energii elektrycznej – skala tego wzrostu będzie wyraźnie mniejsza niż oczekiwano w listopadowej projekcji. W średnim okresie ograniczająco na dynamikę cen będzie oddziaływało oczekiwane obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego. W efekcie w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego.
Komunikat RPP, IAR, PAP, jk
REKLAMA