Gaz skroplony odgrywa coraz większą rolę w przetwórstwie

Rośnie popyt na skroplony gaz ziemny w przetwórstwie rolno-spożywczym i w gospodarstwach domowych na wsi. Zwiększaniu podaży sprzyja fakt, że coraz więcej gazu sprowadzanego do Polski pochodzi z kierunków innych niż wschodni. Pomaga w tym uruchomienie terminalu LNG w Świnoujściu.

2019-02-25, 13:02

Gaz skroplony odgrywa coraz większą rolę w przetwórstwie
Polska nie korzysta z zapasów gazu ziemnego, które przeznaczone są do ewentualnego wykorzystania w sezonie zimowym - podał resort klimatu.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Przetwórstwo rolno-spożywcze coraz chętniej sięga po LNG (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Dostęp do skroplonego gazu ma szczególne znaczenie dla firm przetwarzających surowce rolne na tych terenach, gdzie brakuje tradycyjnych gazociągów-  zaznacza Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jak dodaje, z gazu LNG korzystają m.in. mleczarnie, masarnie i przetwórnie.

Duże dostawy dla przetwórstwa rolno-spożywczego stwarzają możliwości wykorzystania skroplonego gazu w gospodarstwach rolnych. Paweł Pikus, zastępca dyrektora departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Energii wskazuje, że większa dywersyfikacja źródeł dostaw gazu pozwala na niższe ceny surowca dla krajowych odbiorców, bo gaz ze wschodu jest droższy.

- Z danych PGNiG wynika, że cena gazu w kontraktach na LNG jest nawet o 20 procent niższa od ceny gazu w kontraktach długoterminowych z kierunku wschodniego - dodaje Paweł Pikus.

Zapotrzebowanie na gaz w polskiej gospodarce rośnie. W ubiegłym roku kształtowało się na poziomie 17 miliardów metrów sześciennych. Było to o 900 milionów metrów sześciennych więcej niż w roku 2017.

Potrzebne są dalsze inwestycje

Dywersyfikacja dostaw sprzyja uniezależnieniu  się od Rosji. Wpływa też na obniżkę cen. Jednak aby kontynuować ten kierunek rozwoju  trzeba ciągle inwestować w niezbędną infrastrukturę.  

- Kluczowe są tu dwa projekty, realizowane przez Gaz-System - rozbudowa terminala w Świnoujściu i budowa gazociągu Baltic Pipe- zaznacza Paweł Pikus.

Wiceminister Energii Tomasz Dąbrowski podkreśla, że znaczenie wykorzystania gazu w krajach Unii będzie rosło również ze względu na powszechne dążenie do poprawy czystości powietrza.

- Ogólnoeuropejskie trendy są takie, że państwa dążą do tego, aby zmniejszyć zużycie najbardziej emisyjnych paliw kopalnych. To oznacza, że będzie się zwiększać zużycie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz z gazu ziemnego - wskazuje.

Zdaniem ministra w najbliższym czasie będzie następował wzrost zużycia gazu również w sektorze wytwarzania energii elektrycznej.

REKLAMA

Dotychczas Polsce wykorzystanie gazu do tego celu jest ograniczone ze względu na na znaczące zasoby węgla. Jednak zarówno założenia unijnej i krajowej polityki energetycznej będą wpływały na zmiany w tej dziedzienie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej