"Pieniądz nie śpi": jak będzie działać Platforma Elektronicznego Fakturowania

Dokładnie miesiąc pozostał do wejścia w życie unijnej dyrektywy dotyczącej e-faktur w zamówieniach publicznych. Od 18 kwietnia urzędy, samorządy i instytucje państwowe nie będą mogły odmówić przyjęcia takiego dokumentu. Celem zmian jest rozwijanie gospodarki cyfrowej, ograniczenie używania papieru i sprawienie, że przedsiębiorcy i instytucje zaoszczędzą czas i pieniądze. Narzędziem służacym do obiegu e-faktur będzie Platforma Elektronicznego Fakturowania. Czym jest i jak będzie działać?

2019-03-18, 09:50

"Pieniądz nie śpi": jak będzie działać Platforma Elektronicznego Fakturowania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

"Pieniądz nie śpi": jak będzie działać Platforma Elektronicznego Fakturowania? (Błażej Prośniewski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Prezes spółki Edison, która jest operatorem platformy Tomasz Kuciel mówi, że Platforma Elektronicznego Fakturowania to rządowe narzędzie przygotowane dla instytucji publicznych, dzięki której wszystkie te instytucje będą mogły przyjmować "faktury elektroniczne 2.0". Od 18 kwietnia urzędy będą musiały przyjmować takie faktury, choć przedsiębiorcy zachowają prawa do wysyłania tradycyjnych, papierowych dokumentów.

Automatyczne księgowanie

Tomasz Kuciel wyjaśnia, że "faktura elektroniczna 2.0" nie jest zdjęciem, które trzeba drukować i ponownie wpisywać do systemu, ale jest pełnowartościowym elektronicznym dokumentem, który po przyjęciu automatycznie będzie się księgował. Rozmówca NRG podkreśla, że właśnie ta automatyzacja to dla firm wielka oszczędność czasu i szansa na spore obniżenie kosztów. Z kolei państwo, dzięki nowemu systemowi będzie miało lepszą kontrolę nad obiegiem faktur.

Więcej informacji o nowym systemie można znaleźć na stronie www.efaktura.gov.pl.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Błażej Prośniewski, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej