Nowe 500+ dla każdego dziecka, bez względu na dochód. To nie jedyne zmiany
PiS modyfikuje program 500+. Według ustawy, rozszerzającej program, znajdującej się obecnie w konsultacjach społecznych, świadczenie będzie przysługiwać na każde, w tym pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego. To nie jedyna zmiana w programie.
2019-03-21, 14:24
Posłuchaj
Oto lista najważniejszych modyfikacji, zapowiadana w projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.

- świadczenie dostaną również dzieci z placówek wychowawczo-opiekuńczych.
- Ustawa wprowadza szczególny, 3-miesieczny termin, liczony od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
- Wprowadzono rozwiązanie pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
REKLAMA
- uproszczeniu ulegną jwnioski o świadczenie (m.in. dzięki likwidacji kryterium dochodowego), znacznie uproszczone, na wzór działania programu „Dobry start”, zostaną też procedury związane ze składaniem wniosków i wydawaniem decyzji.
- Zmienia się okres świadczeniowy na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego i w konsekwencji także terminów składania wniosków na kolejny okres.
- Uwzględniając postulaty samorządów gminnych realizujących świadczenia, w celu uniknięcia przyjmowania i rozpatrywania przez gminy wniosków na nowy okres z różnych systemów wsparcia rodzin z dziećmi na utrzymaniu w tym samym czasie (dotyczy to przede wszystkim wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres oraz wniosków o świadczenie dobry start, w obecnym stanie prawnym przyjmowanych i rozpatrywanych w tych samych miesiącach co wnioski o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego, tj. od lipca do października-listopada), projekt zakłada, że począwszy od 2021 r., okres świadczeniowy na który przyznawane będzie corocznie świadczenie wychowawcze, będzie rozpoczynał się 1 czerwca i potrwa do 31 maja następnego roku (obecnie okres ten trwa od 1 października do 30 września następnego roku).
Konsekwencją tej zmiany jest odpowiednia zmiana terminów przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2021 r. i potrwa do 31 maja 2022 r. oraz kolejne okresy (analogiczną zmianę proponuje się także w odrębnej ale także obecnie procedowanej nowelizacji przepisów regulujących świadczenie dobry start). Projekt zawiera także, analogiczne do aktualnych, regulacje dotyczące terminów rozpatrywania wniosków na nowy okres i kolejne okresy, począwszy od okresu, który rozpocznie się 1 czerwca 2021 r.
REKLAMA
- W 2019 r. wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, w tym o ustalenie prawa do świadczenia na nowych zasadach, tj. w szczególności bez kryterium dochodowego na okres od 1 lipca 2019 r., oraz wnioski osób które mają przyznane świadczenie na aktualny okres trwający do 30 września 2019 r., będzie można składać od 1 sierpnia, zaś drogą elektroniczną już od 1 lipca.
Konsultacje potrwają 21 dni
− Pełen okres konsultacji to 30 dni, ale w tym wypadku będzie to czas skrócony do dwudziestu jeden dni - mówi w radiowej Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Jak wyjaśnia, w tym czasie są wysyłane do wszystkich ministerstw, związkowców, partnerów społecznych, organizacji, propozycje i zapytania z prośbą o uwagi.
− Założenia programu mają być szeroko konsultowane w całym kraju. Rozmowy będą prowadzone z przedstawicielami wielu instytucji - podkreśla minister Rafalska.
REKLAMA
− Będziemy spotykać się z burmistrzami, prezydentami miast, na pewno z pracownikami wydziałów świadczeń rodzinnych, ośrodków pomocy społecznej, czyli z realizującymi na roboczo ten program – dodaje minister.
Konsultacje ws. nowego programu 500+ to dobry pomysł
Jak mówi Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji, warto nowym rozwiązaniom dokładnie się przyjrzeć, i dlatego, jak mówi, konsultacje programu 500 plus to dobry pomysł.
− Ważne jednak, aby głosy z konsultacji zostały wzięte pod uwagę – mówi gość radiowej Jedynki.
Rozmowy są potrzebne - bo nowa formuła programu Rodzina 500+ może budzić wątpliwości - dodaje Piekutowski.
REKLAMA
−Szczególnie, jak podkreśla, przyszłych pokoleń, które zostaną obarczone jego kosztami.
Ponadto dodaje, o ile w przypadku 500 plus na drugie i kolejne dzieci przynosi rezultaty w postaci zwiększenia dzietności, to tak nie musi się stać w przypadku pierwszego dziecka, gdzie większa rolę, od pieniędzy oddziałowują czynniki kulturowe i wola rodziców
NRG, Tomasz Matusiak, projekt ustawy, jk
REKLAMA