Premier Morawiecki na otwarciu Sieci Badawczej Łukasiewicz: wierzę, że nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki

W Polsce powstała jedna z największych w Europie sieci łączących naukę z innowacyjnym biznesem - Sieć Badawcza Łukasiewicz. - Wierzę, że polska nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji uruchomienia Sieci Badawczej Łukasiewicz.

2019-04-02, 14:02

Premier Morawiecki na otwarciu Sieci Badawczej Łukasiewicz: wierzę, że nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki
Premier Mateusz Morawiecki (L) i dyrektor Konsorcjum CEZAMAT prof. Tomasz Skotnicki (2L), podczas wizyty, 2 bm. w laboratorium Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii w Warszawie. . Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał podczas inauguracji trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz, że nauka może być najpotężniejszym motorem polskiej gospodarki. Uroczystość odbyła się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Do Sieci Badawczej Łukasiewicz włączono 38 instytutów badawczych, jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa i gospodarki.

Większość instytutów badawczych, włączonych do Sieci, podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Jej działalność koordynuje Centrum Łukasiewicz z siedzibą w Warszawie, a na jej prezesa został powołany w poniedziałek dotychczasowy wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Rozwiązania wypracowane w Sieci mają służyć przemysłowi i innowacyjnej gospodarce

- Wierzę od początku w to, że nauka polska może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki. Wierzę w to, że nie tylko jak stare polskie przysłowie mówi - „nauką i pracą ludzie się bogacą”, ale mocno wierzę w to, że właśnie poprzez najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne będziemy w stanie osiągnąć to, co sobie założyliśmy w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, czyli przemysł nasycony myślą naszych naukowców - mówił Morawiecki w centrum Cezamat w Warszawie.

Szef rządu podkreślał funkcjonowanie w centrum Cezamat zespołów interdyscyplinarnych i międzynarodowych.

- To pokazuje, że polska nauka jest coraz bardziej na poziomie światowym i pokazuje to również, że produktywność, która jest dla ekonomistów tym niewidocznym parametrem, a zarazem niezwykle ważnym, coraz bardziej rośnie - dodał Morawiecki.

REKLAMA

Sieć ma być pomostem między nauką a gospodarką

Sieć ma zapewnić bardziej efektywną współpracę zintegrowanych w niej instytutów badawczych m.in. dzięki ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej.

W założeniu jej twórców Sieć ma stanowić "pomost" między nauką a gospodarką. Jej zadaniem będzie też prowadzenie działalności mającej na celu kształtowanie świadomości społecznej na temat zaawansowanych technologii.

Gowin: Sieć Badawcza Łukasiewicz ma być fundamentem rozwoju polskiej gospodarki

Instytuty zrzeszone w Sieci Badawczej Łukasiewicz mają być fundamentem dynamicznego rozwoju nowoczesnej polskiej gospodarki - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak mówił, ma ona "zintegrować i uzyskać efekt synergii, jeżeli chodzi o funkcjonowanie tych kilkudziesięciu instytutów".

- One mają być fundamentem dynamicznego rozwoju nowoczesnej polskiej gospodarki - podkreślił szef resortu nauki.

Sieć elementem rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Zwrócił uwagę, że nowo powstała sieć jest elementem realizacji rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która "od początku zakładała, że wchodzimy w nowy etap rozwoju gospodarczego, budujemy nową gospodarkę opartą na innowacjach i na odkryciach naukowych tworzonych tutaj w Polsce, a nie przeniesionych z innych, lepiej rozwiniętych pod względem naukowym krajów świata".

- Zbudowanie pomostu pomiędzy nauką a gospodarką to był jeden z priorytetów, nie tylko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale całego rządu - zaznaczył Gowin. Wśród głównych źródeł sukcesu rządowej strategii wymienił m.in. przyjęcie dwóch ustaw o innowacyjności i wzrost nakładów na badania i rozwój.

Wicepremier ocenił przy tym, że wszystkie te projekty "nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie - z jednej strony - świetna współpraca ze środowiskiem naukowym (...) i - równie ważny - dialog wewnątrz rządu".

IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej