Polska gospodarka z mocnymi fundamentami, deficyt w ryzach

Nasza gospodarka ma mocne fundamenty - ostatnio Agencja Fitch potwierdziła jej dobrą kondycję. Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker przyznaje, że polska gospodarka wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle pozostałych krajów Europy, szczególnie tych ze strefy euro.

2019-04-04, 09:54

Polska gospodarka z mocnymi fundamentami, deficyt w ryzach
Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker przyznaje, że polska gospodarka wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle pozostałych krajów Europy, szczególnie tych ze strefy euro.Foto: pixabay

Posłuchaj

Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker ocenia w radiowej Jedynce, że polska gospodarka wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle pozostałych krajów Europy, szczególnie tych ze strefy euro./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− I doceniają to analitycy, ekonomiści, a także agencje ratingowe – mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że ocena na poziomie A- oznacza, że nie ma zagrożeń, jedyne dotyczą nowych wydatków, które mogą spowodować zbliżenie się do granicy deficytu na poziomie 3 procent w przyszłym roku.

Kolejna „piątka” nie grozi wzrostem deficytu poza poziom 3 procent

− Tymczasem w ubiegłym roku mieliśmy deficyt na rekordowo niskim poziomie, w tym roku, mimo jego wzrostu, nadal utrzyma się on na bardzo niskim poziomie i dopiero w 2022 r., kiedy ujawnią się konsekwencje wprowadzonego pakietu, wzrośnie, ale wg. agencji Fitch do 2,8 procent – mówi Przasnyski.

Analityk jednocześnie przypomina, że wcześniej Fitch podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,8 proc. do 4 proc. w tym roku i 3,5 proc. w 2020 r.

REKLAMA

− Czyli w dalszym ciągu będziemy mieli bardzo dynamiczny wzrost – podkreśla Przasnyski.

− Co ważne, podkreśla analityk, wyniki przemysłu w tym roku świadczą, że ocena agencji nie jest przesadzona – wzrost gospodarczy będzie utrzymany – w pierwszym kwartale nawet na poziomie 4,5 procent.

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A-. Fitch podkreślił w swoim uzasadnieniu dobrą sytuację budżetu państwa, niższy niż zaplanowano deficyt, wysokie wpływy z podatków, które są efektem skutecznej ściągalności należności fiskusa.

Spośród trzech największych agencji ratingowych,  wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2".

REKLAMA

 Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Agencje ratingowe pomagają inwestorom w ocenie skali ryzyka ich działań inwestycyjnych. Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i międzynarodowe korporacje, banki czy fundusze emerytalne i kapitałowe.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej