more_horiz
Gospodarka

Jak drony pomagają rolnikom, walczą ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 13:31
Drony są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w rolnictwie ale i w polskich miastach. W kilku z nich badają już czystość powietrza.
Audio
  • O wykorzystaniu dronów w rolnictwie i w walce ze smogiem mówi w radiowej Jedynce Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

W Katowicach powstał i jest rozbudowywany Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów.

Zorganizowały go Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

W realizacji pomysłu bierze udział Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca śląskie samorządy. Przedsięwzięcie  stanowi odzwierciedlenie rosnącego znaczenia sektora budowy i wykorzystania dronów.

Precyzyjne opryski w rolnictwie za pomocą dronów

− Dotyczy to również rolnictwa, podkreśla Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

I dodaje, że na pewno drony będą wykorzystywane w rolnictwie jak i w gospodarce leśnej na jeszcze większą skalę.

− Dobrym przykładem jest Japonia, która wykorzystuje drony do opryskiwania małych i położonych w trudno dostępnym terenie pól ryżowych – mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że na rynku są już urządzenia, które taki ładunek rozpylają z wysokości metra, a w dodatku dron potrafi zmierzyć jakość oprysku, którego dokonał.

Drony walczą też ze smogiem

Drony są też pomocne w badaniu jakości powietrza.

Jak wyjaśnia, straż miejska używa do tego celu dronów już w kilku miastach Polski.

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, który powstał na Śląsku, ma być poligonem testów i wdrażania technologii. Ma też pomagać w podnoszeniu kwalifikacji budowniczych i operatorów statków bezzałogowych.

Dariusz Kwiatkowski, jk