Jak drony pomagają rolnikom, walczą ze smogiem?
Drony są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w rolnictwie ale i w polskich miastach. W kilku z nich badają już czystość powietrza.
2019-04-27, 13:31
Posłuchaj
W Katowicach powstał i jest rozbudowywany Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów.
Zorganizowały go Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
W realizacji pomysłu bierze udział Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca śląskie samorządy. Przedsięwzięcie stanowi odzwierciedlenie rosnącego znaczenia sektora budowy i wykorzystania dronów.
Precyzyjne opryski w rolnictwie za pomocą dronów
− Dotyczy to również rolnictwa, podkreśla Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.
REKLAMA
I dodaje, że na pewno drony będą wykorzystywane w rolnictwie jak i w gospodarce leśnej na jeszcze większą skalę.
− Dobrym przykładem jest Japonia, która wykorzystuje drony do opryskiwania małych i położonych w trudno dostępnym terenie pól ryżowych – mówi gość radiowej Jedynki.
I dodaje, że na rynku są już urządzenia, które taki ładunek rozpylają z wysokości metra, a w dodatku dron potrafi zmierzyć jakość oprysku, którego dokonał.
Drony walczą też ze smogiem
Drony są też pomocne w badaniu jakości powietrza.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, straż miejska używa do tego celu dronów już w kilku miastach Polski.
Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, który powstał na Śląsku, ma być poligonem testów i wdrażania technologii. Ma też pomagać w podnoszeniu kwalifikacji budowniczych i operatorów statków bezzałogowych.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA