more_horiz
Gospodarka

Ceny prądu. Zamrożone dla gospodarstw, dla biznesu to "nieracjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 17:50
Możliwość zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych jest zgodna z europejskimi regulacjami, w przypadku odbiorców biznesowych to nieracjonalne - ocenił dyrektor generalny ds. energii Komisji Europejskiej Dominique Ristori.
Polska czeka na stanowisko Komisji Europejskiej wobec ustawy o cenach prądu.
Polska czeka na stanowisko Komisji Europejskiej wobec ustawy o cenach prądu.Foto: Pixabay

Jak przypomniał Ristori, jedna z obowiązujących regulacji pozwala w pewnym przypadkach na ustalenie cen energii elektrycznej, ale tylko dla odbiorców indywidualnych, nie przewiduje tego dla odbiorców biznesowych. W ich przypadku zamrożenie „nie byłoby racjonalne” - zaznaczył.

Dyrektor nie sprecyzował, kiedy KE mogłaby zająć stanowisko wobec polskiej ustawy o cenach prądu, podkreślił jednocześnie, że w tej sprawie trwa dialog, a decyzja Komisji „nie będzie się opóźniać”.

Dominique Ristori podkreślił jednocześnie, że relacje między Komisją Europejską a Polską w obszarze energii są „doskonałe”.

Przypomniał, że Polska zgodziła się na wszystkie najważniejsze zapisy „pakietu zimowego” oraz na cele OZE na 2030 r. Z drugiej strony KE zgodziła się dofinansować tak ważne dla Polski przedsięwzięcia jak gazociągi Baltic Pipe i GIPL.

PAP, ak, NRG