"Rządy Pieniądza" Eksperci o stanie sądownictwa gospodarczego

Założyciele Amber Gold są winni- uznał sąd. Odczytywanie całego wyroku potrwa jednak kilka miesięcy. Końcówka sprawy gdańskiej piramidy finansowej była pretekstem dla ekspertów, gości "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24, do rozmowy o kondycji polskiego sądownictwa gospodarczego.

2019-05-21, 11:17

"Rządy Pieniądza" Eksperci o stanie sądownictwa gospodarczego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 21.05.2019 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Profesor Elżbieta Mączyńska z SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przyznała, że temat ma dość dobrze rozeznany, bo na uczelni przez lata zajmowała się m.in. bankructwami firm. Jak mówiła, z jej ankiet wynika, że sędziowie mają zbyt małą wiedzę na temat gospodarki, co wynika m.in. z tego, że prawnicy mają zbyt mało ekonomii na studiach. Jej zdaniem sędziowie powinni mieć także większe możliwości zamawiania ekspertyz. Inna zaniedbana kwestia - wskazywała - to cyfryzacja w sądownictwie, która "kuleje". W ocenie prof. Elżbiety Mączyńskiej potrzebna jest np. centralna baza dot. upadłości firm. Pytana o sprawę Amber Gold powiedziała, że odczytywanie wyroku przez kilka miesięcy jest "absurdem" - najważniejsze rzeczy powinny być odczytane, a reszta - udostępniona w internecie.

Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha wskazywał, że potrzebna jest zmiana organizacji sądów gospodarczych. Chodzi o wprowadzenie zasady trialu do spraw gospodarczych, czyli rozpatrywania spraw "dzień po dniu", bo - jak wskazywał - firma powinna mieć prawo szybkiego egzekwowania faktur, bo od tego zależy jej płynność finansowa. Zwracał uwagę na inne problemy dla firm w sądach gospodarczych - m.in. konieczność uiszczenia części wartości sporu po wniesieniu sprawy do sądu, przez co przedsiębiorstwo, które np. już zostało okradzione, jest jeszcze dodatkowo obciążane kosztami.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej