X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Bezrobocie rekordowo niskie, ale kłopot z aktywizacją zawodową Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 15:39
O rekordowo niskim bezrobociu w Polsce, oraz problemach z aktywizacją zawodową Polaków mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O rekordowo niskim bezrobociu w Polsce, oraz problemach z aktywizacją zawodową Polaków mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
W skali całej gospodarki możemy już powiedzieć, że tak zwane bezrobocie przymusowe już nie występuje, czyli, jeśli ktoś chce podjąć zatrudnienie, to je znajdzie.
W skali całej gospodarki możemy już powiedzieć, że tak zwane bezrobocie przymusowe już nie występuje, czyli, jeśli ktoś chce podjąć zatrudnienie, to je znajdzie.Foto: shutterstock, Autorstwa fizkes

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: dr. Marian Szołucha, Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Daniel Rząsa z portalu 300gospodarka.pl.

Jak podkreśla, stopę bezrobocia na poziomie 5,4 procent można nazwać rekordowo niską, gdyż podobny poziom był w 1990 r. – 5,3 proc.

Przypomniała, że w 2003 r. stopa bezrobocia osiągnęła poziom 20-procentowy, w 2013 r. było ponad 13 procent.

Dr Marian Szołucha podkreśla, że te dwa momenty – ten przed 30 laty i obecny, nie są porównywalne, ale z obecnego poziomu bezrobocia powinniśmy cieszyć się bardziej – doszliśmy do niego w drodze reform nie tylko gospodarczych ale i ustrojowych.

W Polsce nie ma już bezrobocia przymusowego

− W skali całej gospodarki możemy już powiedzieć, że tak zwane bezrobocie przymusowe już nie występuje, czyli, jeśli ktoś chce podjąć zatrudnienie, to je znajdzie – mówi Szołucha.

Jak jednocześnie dodaje, zdarzają się oczywiście miejsca w Polsce – np. Szydłowiec, Brzeziny, gdzie to bezrobocie nadal jest duże, ale w całej Polsce mamy do czynienia z bezrobociem naturalnym, nazywanym przez ekonomistów, frykcyjnym, które wynika z braku płynności w przechodzeniu z jednego do drugiego miejsca zatrudnienia.

− To wielki sukces nas wszystkich – i pracujących i pracodawców  a także polityki gospodarczej – podkreśla Szołucha.

Problemem jednak jest aktywizacja zawodowa Polaków

Dodaje, że z drugiej strony ta sytuacja prowadzi do kolejnych wyzwań – brak pracowników, niedopasowanie kwalifikacji pracownika do potrzeb pracodawców, czy niższa niż w starej Unii aktywność zawodowa Polaków.  

Daniel Rząsa też uważa, że zwiększanie  aktywizacji zawodowej Polaków jest największym wyzwaniem na przyszłe lata.

Anna Grabowska , jk

Zobacz więcej na temat: praca pracownicy pracodawcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak