Twój e-PIT. Ponad 40 procent podatników rozliczyło się z fiskusem przez sieć
Dwie piąte podatników skorzystało z usługi Twój e-PIT, a ponad jedna czwarta nie wprowadziła żadnych zmian w zaproponowanym przez KAS rozliczeniu - wynika z badań CBOS "PIT-y 2018". Częściej z usługi korzystali lepiej wykształceni i zamożniejsi Polacy.
2019-06-07, 12:29
CBOS przypomina, że w tym roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników nową usługę – Twój e-PIT. Podatnicy korzystający z formularzy PIT-37 i PIT-38 mieli już sporządzone zeznanie podatkowe, w którym mogli wprowadzić zmiany lub zaakceptować je bez poprawiania. W majowym sondażu – podobnie jak w poprzednich latach – CBOS pytał badanych o kilka kwestii związanych z rozliczeniami.
Prawie połowa z nas przekonana do e-PIT
Zaznaczono, że zdecydowana większość badanych (74 proc.) należy do osób, które objęte są obowiązkiem rozliczenia z urzędem skarbowym podatku od dochodów osobistych za rok 2018. Ponad dwie piąte podatników (44 proc.) zadeklarowało, że skorzystało z nowej usługi Twój e-PIT, przy czym więcej niż co czwarty nie wprowadzał żadnych zmian w zaproponowanym przez KAS zeznaniu podatkowym (26 proc.), a blisko co piąty zdecydował się na wprowadzenie jakichś modyfikacji (18 proc.).
Niemal dwie piąte podatników (39 proc.), mimo że mogło skorzystać z tej usługi, zdecydowało się na przygotowanie własnego zeznania podatkowego.
REKLAMA
Zgodnie z wynikami badania, 22 proc. podatników korzystało z innych programów komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach. Czterech na dziesięciu podatników korzystało z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych (41 proc.), a trzech na dziesięciu zasięgało porad u fachowych doradców (29 proc.).
Czy system sprawiał problemy?
Dla zdecydowanej większości korzystających z usługi Twój e-PIT oraz z innych programów komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach rozliczenie rocznego zeznania podatkowego było łatwe (odsetki odpowiednio: 76 proc i 78 proc.). Częściej niż inni trudności w rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego deklarowali badani gorzej wykształceni, znajdujący się w trudniejszej sytuacji materialnej, mieszkańcy wsi, a uwzględniając kryterium wieku – respondenci w wieku 55–64 oraz 18–24 lat.
- Z kolei dla badanych najlepiej wykształconych, znajdujących się w najlepszym położeniu materialnym, mieszkańców największych miast oraz respondentów w wieku 25–34 lat częściej niż dla pozostałych rozliczenie z fiskusem było łatwe - dodano.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 16–23 maja 2019 roku na liczącej 1079 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md
REKLAMA