- Wcześniej często osoby niepełnosprawne miały kłopot z dostaniem się na uczelnie, funkcjononowaniem na niej, skończeniem studiów. W tej chwili ta bariera jest już dawno za nami. Druga rzecz to to, że o ile w sektorze prywatnym dofinasowujemy zatrudnienie osób niepełnosprawnych, to w sektorze publicznym jest kłopot. Z tego powodu musieliśmy zaktualizować program "Stabilne Zatrudnienie" i wprowadziliśmy do niego dwa modułu - mówił Krzysztof Michałkiewicz.
Aktywizacja niepełnosprawnych
Pierwszy z tych modułów adresowany jest do instytucji administracji publicznej, które zatrudnią osoby niepełnosprawne. Drugi - do organizacji pozarządowych, które przygotują i skierują osoby niepełnosprawne na staże zawodowe - wyjaśniła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg. Jak dodała, dzięki programowi niepełnosprawni będą aktywniejsi, a przede wszystkim - będą się czuli potrzebni na rynku pracy.
Różne szacunki cd. liczby niepełnosprawnych
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce osoby niepełnosprawne stanowią 12 procent społeczeństwa. Według jednak Marleny Maląg, razem z osobami chwilowo niepełnosprawnymi, z powodu chociażby różnych schorzeń, może być nawet 30 procent.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 7 procent zatrudnionych to osoby niepełnosprawne. W resorcie inwestycji i rozwoju jest to 3,3 procent. W innych instytucjach ten wskaźnik jest jednak niższy.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md