more_horiz
Gospodarka

W Ministerstwie Rodziny zaprezentowano program "Stabilne Zatrudnienie"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 12:23
Podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej to główny cel programu "Stabilne Zatrudnienie". Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz przedstawiając program zaznaczył, że zaplanowane działania są częścią rządowego programu "Dostępność Plus", zakładającego eliminację barier w dostępie osób niepełnosprawnych do zatrudnienia.
Audio
  • Marlena Maląg o tym, do kogo będą adresowane poszczególne moduły nowego programu (IAR)
  • Krzysztof Michałkiewicz: planowane działania ws. niepełnosprawnych to część programu Dostępność Plus (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Firma V

- Wcześniej często osoby niepełnosprawne miały kłopot z dostaniem się na uczelnie, funkcjononowaniem na niej, skończeniem studiów. W tej chwili ta bariera jest już dawno za nami. Druga rzecz to to, że o ile w sektorze prywatnym dofinasowujemy zatrudnienie osób niepełnosprawnych, to w sektorze publicznym jest kłopot. Z tego powodu musieliśmy zaktualizować program "Stabilne Zatrudnienie" i wprowadziliśmy do niego dwa modułu - mówił Krzysztof Michałkiewicz.

Aktywizacja niepełnosprawnych

Pierwszy z tych modułów adresowany jest do instytucji administracji publicznej, które zatrudnią osoby niepełnosprawne. Drugi - do organizacji pozarządowych, które przygotują i skierują osoby niepełnosprawne na staże zawodowe - wyjaśniła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg. Jak dodała, dzięki programowi niepełnosprawni będą aktywniejsi, a przede wszystkim - będą się czuli potrzebni na rynku pracy.

Różne szacunki cd. liczby niepełnosprawnych

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce osoby niepełnosprawne stanowią 12 procent społeczeństwa. Według jednak Marleny Maląg, razem z osobami chwilowo niepełnosprawnymi, z powodu chociażby różnych schorzeń, może być nawet 30 procent.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 7 procent zatrudnionych to osoby niepełnosprawne. W resorcie inwestycji i rozwoju jest to 3,3 procent. W innych instytucjach ten wskaźnik jest jednak niższy. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md