ARiMR wspiera rolników w zalesianiu. Można już składać wnioski
Od 1 czerwca do 31 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcieliby trzymać wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Mogą się o nie ubiegać także jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw - mówi Jolanta Czarnecka dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
2019-06-12, 13:04
Posłuchaj
Pomoc generalnie składa się z trzech rodzajów premii - wsparcia na zalesienie, premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej - dodaje Jolanta Czarnecka. warunkiem otrzymania premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej jest coroczne składanie wniosku o przyznanie tych premii w terminie od 15 marca do 15 maja. Natomiast wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie składa się od 1 czerwca do 31 lipca. Wsparcie na zalesienie stanowi jednorazową, zryczałtowaną płatność, wypłacaną w pierwszym roku po wykonaniu zalesienia. Jej wysokość jest uzależniona zarówno od ukształtowania terenu, na którym zostanie wykonane to zalesienie, jak i wyboru sadzonek czy też proporcji gatunków iglastych i liściastych w strukturze drzewostanu.
Będą wyższe stawki wsparcia
Dobrą wiadomością jest ta, że stawki na zalesianie od tego roku zostały zwiększone. Obecnie wynoszą od 8307 zł za 1 hektar do 12707 zł za hektar - mówi Jolanta Czarnecka. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Najpierw należy złożyć wniosek o sporządzenie planu zalesienia w nadleśnictwie, razem z wymaganymi do tego dokumentami. Po sporządzeniu planu zalesienia, kolej na wniosek o wsparcie na zalesienie u kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Pomoc będzie przysługiwała według kolejności ustalonej przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji, jeżeli uzyskała ona co najmniej 6 punktów - wyjaśnia Jolanta Czarnecka. Najwięcej punktów można otrzymać, gdy grunty przeznaczone do zalesienia przynajmniej w części zlokalizowane są w korytarzach ekologicznych oraz na obszarach, zagrożonych erozją wodną. Najniżej punktowane są inwestycje przynajmniej w części położone na obszarach ONW , określonych dla PROW na lata 2007-2013 lub w województwie o lesistości poniżej 30 procent.
Zgłoszenia do końca lipca
Wnioski o wsparcie należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy do 31 lipca tego roku - przypomina Jolanta Czarnecka. Dodajmy, że premia na zalesianie jest jednorazowa, pielęgnacyjna - wypłacana przez 5 lat, a zalesieniowa - przez 12 lat.
Zalesienia, czyli wprowadzanie lasu tam, gdzie go wcześniej nie było, to w poprzednich dekadach było kilka tysięcy hektarów rocznie. Obecnie zeszliśmy do około 1 tysiąca hektarów rocznie - mówi Krzysztof Trębski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. Ale zarazem dodaje, że Polska zwiększyła dwa razy powierzchnię lasów od końca drugiej wojny światowej. To bardzo dużo i bardzo szybko, biorąc pod uwagę cykl życia lasu. Ale to też oznacza, że tych gruntów, które moglibyśmy zalesiać zaczyna być coraz mniej. Ogromną rolę odgrywa tu urbanizacja, ale i rozwój rolnictwa i ogólnie cywilizacyjny, jak drogi i autostrady - zauważa Trębski.
REKLAMA
Trudne zalesianie
Same grunty stały się w ciągu lat cenniejsze - prywatny właściciel ma wiele możliwości, co z nimi zrobić. Może prowadzić produkcję rolną, otrzymywać dopłaty, przekształcać na działki budowlane itd....Niestety, z naszego punktu widzenia - mówi Trębski - dla prywatnych właścicieli jest wiele atrakcyjniejszych możliwości niż przeznaczenie danego gruntu na las. Od lat 90-tych XX wieku mamy Krajowy Program Zwiększania Lesistości i do 2020 roku ma ona wynosić 30 procent, a do roku 2050 - 33 procent. I w zasadzie pierwszą wielkość już osiągnęliśmy. Lesistość w naszym kraju formalnie wynosi 29,6 procent, ale jak się policzy wszystkie zalesienia, jeszcze nie ujęte w ewidencji to mamy ponad 30 procent. W tym kontekście dalsze zwiększanie tego odsetka następuje więc coraz wolniej i trudniej i wsparcie finansowe bardzo tu pomaga.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA