Jak pakować bagaż do samolotu aby nie mieć kłopotów?
Dziś wystartowała ogólnopolska kampania społeczna "nie pakuj się w kłopoty". Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem.
2019-06-27, 13:53
Posłuchaj
Niewiele osób wie, że niektóre przedmioty codziennego użytku, takie jak aerozole, baterie, latarki czy zapalniczki, niewłaściwie spakowane, mogą stanowić zagrożenie podczas podróży samolotem.
Niewielu pasażerów zdaje sobie sprawę, że niektóre przedmioty mogą stanowić zagrożenie w samolocie
− Potrzebna jest edukacja - mówi Piotr Samson prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, bo jak pokazują badania, zaledwie co piąty pasażer uznaje papieros elektroniczny za przedmiot niebezpieczny, a połowa ankietowanych nie postrzega telefonu czy lakieru do włosów jako przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu w powietrzu – mówi gość radiowej Jedynki.
− Szczególnie w dzisiejszych czasach – gdy coraz więcej w naszym bagażu znajduje się elektrycznych urządzeń – tabletów, powerbanków, szczoteczek elektrycznych – podkreśla gość radiowej Jedynki.
Rośnie liczba incydentów na lotniskach związanych z przewożonym bagażem
−To ważne tym bardziej, ze tylko w ciągu ostatnich dwóch lat liczba incydentów związana z niewłaściwym przewozem przedmiotów zabronionych wzrosła aż sześciokrotnie - dodaje Joanna Sikorska, naczelnik Inspektoratu Materiałów Niebezpiecznych oraz Agentów Obsługi Naziemnej w ULC.
REKLAMA
− Mieliśmy przypadek uruchomienia się samoczynnie w bagażu szczoteczki elektrycznej do zębów, która tak się nagrzała, że prawie doszło do pożaru – daje przykład gość Jedynki.
Na stronie internetowej warto sprawdzić co i jak przewozić
Jednym z bardziej niebezpiecznych przypadków było też samoczynne uruchomienie piły łańcuchowej zasilanej akumulatorem, którą pasażer przewoził w bagażu rejestrowanym. Dlatego Urząd Lotnictwa Cywilnego uruchomił stronę, na której można sprawdzić co i jak można przewozić.
Adres strony to bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl.
Są też plakaty i spot edukacyjny kampanii „Nie pakuj się w kłopoty”, który będzie można obejrzeć w środkach komunikacji publicznej w Warszawie czy Krakowie.
REKLAMA
W akcję włączyło się lotnisko Chopina oraz porty regionalne w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie oraz Rzeszowie.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA