Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Stopa podstawowa wynosi 1,5 proc.
To dobra wiadomość dla kredytobiorców - Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. I jak zapewnia prezes NBP Adam Glapiński, tak zostanie do końca 2021 r. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 procent.
2019-07-03, 17:56
To oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie kredytów i pożyczek. Podobnie jest z lokatami, ci którzy ulokowali środki w bankach, też nie zarobią więcej.
Nie zmieniają się również: stopa lombardowa, która w skali rocznej wynosi 2,50 proc.; stopa depozytowa (0,50 proc. w skali rocznej); stopa redyskonta weksli (1,75% w skali rocznej).
Glapiński: Stopy pozostaną stabilne do końca 2021 r.
- Stopy pozostaną stabilne do końca 2021 r. - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
"W moim przekonaniu lipcowa projekcja wspiera ścieżkę stóp, którą realizujemy od marca 2015 r., czyli pozostawania na tym samym poziomie" – powiedział prezes NBP.
Pytany o to, jaki może być horyzont stabilizacji stóp, Glapiński powiedział: "Do końca 2021 roku".
Prezes NBP ocenił, że NBP - dzięki dodatnim stopom procentowym - jest przygotowany na zmianę polityki pieniężnej największych banków centralnych.
- Jesteśmy przygotowani do takiej zmiany (polityki monetarnej EBC i Fed - PAP), ponieważ nasze stopy są dodatnie (...) nasza polityka fiskalna jest znakomita. My stosując tę konserwatywną politykę - na co pozwala gospodarka - znajdujemy się w takiej sytuacji, że mamy przestrzeń do oddziaływania w polityce pieniężnej i fiskalnej" - powiedział prezes.
"W mojej ocenie to nie jest potrzebne i jeszcze dłuższy czas nie będzie" - dodał.
Rada ocenia, że obecny poziom stóp sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu
Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.
"W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie.
RPP o inflacji - jest i pozostanie umiarkowana
Jednocześnie inflacja pozostanie umiarkowana i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego" - napisano w komunikacie.
REKLAMA
Rada oceniła też poziom inflacji w Polsce. Jak komentuje w komunikacie, wyniki lipcowej projekcji NBP wspierają ocenę, że inflacja pozostanie umiarkowana i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.
"W ostatnich miesiącach wzrosła dynamika cen konsumpcyjnych, do czego przyczynił się wzrost cen paliw i żywności, a także wyższa inflacja bazowa. Mimo to inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie" - dodano.
Stopy pozostawione bez zmian zgodnie z oczekiwaniami
Ekonomista Pekao Adam Antoniak w środowym komentarzu napisał, że "Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami. Stopa referencyjna wynosi nadal 1,50 proc."
Decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na marcowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.
Większość ekonomistów spodziewa się stabilizacji stóp do końca 2020 r.
Wszyscy ankietowani oczekują także, że stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2019 r. Już 19 z nich (miesiąc wcześniej 14) przewiduje stabilizację stóp procentowych do końca 2020 r. Tylko jeden ekonomista spodziewa się podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku (w sumie o 50 pb.).
Spośród ośrodków, które podały prognozy poza 2020 r., trzy prognozują stabilizację stóp procentowych do końca 2021 r. (poprzednio dwa), a cztery nie wykluczają braku zmian stóp procentowych do końca 2022 r. Jeden ośrodek uważa, że kolejnym krokiem RPP - po 2020 r. - mogą być obniżki stóp procentowych.
RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA