PIT: rodziny z dziećmi najczęściej wybierają agroturystykę

2019-07-12, 07:26

PIT: rodziny z dziećmi najczęściej wybierają agroturystykę
Na polskiej wsi powstaje coraz więcej gospodarstw nastawionych wyłącznie na agroturystykę.Foto: Pixabay.com

 Wyższa świadomość ekologiczna i dbałość o zdrowie sprzyja rozwojowi agroturystyki – wskazuje Polska Izba Turystyki. Najczęściej z tego rodzaju wypoczynku korzystają rodziny z dziećmi. Dzięki temu wzbogacają wakacje o przyjemną formę edukacji dla najmłodszych.

Według badania Mondial Assistance dotyczącego planów wakacyjnych, ponad 65 proc. Polaków wybiera się w tym roku na wakacje, z tego 52 proc. zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju" - powiedziała rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Turystyki Ewa Kubaczyk.

Dodała, że tradycyjnie, najczęściej wybieranym kierunkiem urlopowym jest wybrzeże Bałtyku.

- W zeszłym roku właśnie województwa pomorskie i zachodniopomorskie odwiedziła w tym okresie roku największa liczba turystów, zaraz za nimi plasuje się Małopolska - wyjaśniła.

Jak wypoczynek, to nad morzem i w górach

Jak zaznaczyła Kubaczyk powołując się na dane GUS, najwięcej turystów w ub. roku odwiedziło Warszawę, Kraków i powiat kołobrzeski. Na następnych pozycjach znalazł się powiat tatrzański, Gdańsk, powiat nowosądecki, Świnoujście i Wrocław.

- Wynika z tego, że największą popularnością obok dużych miast cieszą się powiaty położone nad morzem, w górach oraz powiaty z miejscowościami uzdrowiskowymi - oceniła.

Według rzeczniczki PIT, zauważalny zaczyna też być zwrot ku alternatywnym formom wypoczynku (turystyka aktywna, tematyczna, kulinarna i in.), co sprzyja rozwojowi m.in. agroturystyki.

- Wpływ na to ma wyższa świadomość ekologiczna i dbałość o zdrowie – szukamy więc miejsc, w których spędzimy urlop w zdrowy i aktywny sposób, w kontakcie z naturą, a często także tradycjami, które zanikają w codziennym życiu. Najczęściej z tego rodzaju wypoczynku korzystają rodziny z dziećmi, które chcą wzbogacić wakacje o przyjemną formę edukacji dla najmłodszych - wyjaśniła.

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

Wróć do strony głównej