Jest recepta na niedobór leków w Polsce: będzie wsparcie producentów leków w Polsce
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy, która ma zapobiegać niedoborom leków w Polsce.
2019-07-15, 09:45
Posłuchaj
Chodzi o Rozwojowy Tryb Refundacyjny (RTF), który ma wspierać producentów leków inwestujących w Polsce. Ma to pomóc m.in. uniezależnić się od leków produkowanych w Chinach, oraz zwiększyć dostępność medykamentów w kraju.
Projekt ustawy o RTR powstał w resorcie przedsiębiorczości
− Projekt ustawy ma uzupełniać istniejące przepisy o wspieraniu działań innowacyjnych i inwestycyjnych – wyjaśnia Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w resorcie przedsiębiorczości.
Firmy produkujące leki w Polsce otrzymają dofinansowanie
Jak wyjaśnia, firmy w zależności od oceny ich aktywności innowacyjnej, mogą otrzymać finansową premię dotyczącej rozwiązań innowacyjnych i inwestycyjnych. Na ten cel jest przeznaczonych 400 mln zł.
Ministerstwo opublikuje jeszcze dziś raport, w którym przedstawione zostanie, jak takie wsparcie funkcjonuje już w krajach zachodnich, np. w Hiszpanii.
REKLAMA
−Przedstawimy, jakie benefity mogą otrzymać firmy, które inwestują w produkcję leków w Polsce – mówi w radiowej Jedynce Staniłko.
Branża farmaceutyczna czeka na nowe rozwiązania
− Ustawa jest bardzo oczekiwana przez branżę, mówi Krzysztof Kopeć, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
− Rozwojowy Tryb Refundacyjny nie tylko zwiększa bezpieczeństwo lekowe, ale będzie także wspierał rozwój gospodarki i dobrze, że po kilku latach prac taki instrument powstał – mówi Krzysztof Kopeć.
Przypominał, że Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na refundacje leków ok. 13 mld zł, Mateusz Morawiecki jako minister rozwoju proponował, aby wsparcie zapewniało nie tylko ciągłość zaopatrzenia w leki, ale i wspierało rozwój gospodarki.
REKLAMA
−I tak zrodziła się idea Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, zakładającego preferencje dla producentów wytwarzających leki w Polsce – mówi Kopeć.
Podkreśla, że refundacyjny Tryb Rozwojowy powinien zachęcać producentów farmaceutycznych do uruchamiania produkcji leków w Polsce.
− Potrzebne są zachęty do produkcji tak samych leków, jak i produkcji czynnych, z których leki są wytwarzane. Gwarantujemy dzięki temu ciągłość dostaw, a kupowanie naszych leków – nawet jeśli są one trochę droższe ze względu na wyższe koszty produkcji, opłaca się gospodarce jak i zapewnia bezpieczeństwo pacjentom – mówi prezes Związku.
Projekt ustawy o RTR został już przekazany do resortu zdrowia i ma niebawem trafić do konsultacji społecznych. Nowe prawo ma zostać przyjęte przez Sejm jeszcze w tej kadencji.
REKLAMA
Tomasz matusiak, jk
REKLAMA