Rolnicy liczą straty. Susza kosztuje już ponad 1 mld zł

Według danych z początku sierpnia suszę zanotowano w 134 tys. 289 gospodarstwach rolnych na powierzchni 1 mln 805,5 tys. ha upraw. Straty spowodowane przez tegoroczną suszę szacuje się na 1 mld 87 mln 955 tys. zł - wynika z informacji resortu rolnictwa, z którą zapoznał się rząd.

2019-08-13, 20:10

Rolnicy liczą straty. Susza kosztuje już ponad 1 mld zł
Producenci rolni, po oszacowaniu strat spowodowanych przez suszę, poza odszkodowaniami wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń – mogą ubiegać się też o kredyty preferencyjne.Foto: Pixabay

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, według stanu na 31 lipca br. susza rolnicza w Polsce występuje we wszystkich monitorowanych uprawach, czyli zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu.

Komisje liczą straty

- Straty w uprawach rolnych szacowane są przez 1298 komisji powołanych przez wojewodów, które działają w 1250 gminach. Według danych z początku sierpnia br. w 134 289 gospodarstwach rolnych – na powierzchni 1 805,5 tys. ha upraw straty spowodowane przez suszę oszacowano na 1 mld 87 mln 955 tys. zł - poinformowano.

Jak poinformowano, producenci rolni, po oszacowaniu strat spowodowanych przez suszę, poza odszkodowaniami wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń – mogą ubiegać się o kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Formy pomocy dla rolników

- Warunkiem uruchomienia linii kredytów jest oszacowanie strat – przez komisję powołaną przez wojewodę – w ciągu 2 miesięcy od stwierdzenia skutków niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Kredyt obrotowy może zostać przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego). W przypadku kredytów obrotowych kredytobiorca jest obowiązany udokumentować 50 proc. poniesionych wydatków - podano.

Rolnicy mogą też starać się o poręczenia i gwarancje spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych, znajdujących się na obszarach, gdzie szkody powstały w związku z suszą. Ponadto rolnikom udzielana jest pomoc przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz pomoc w regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenia w całości lub w części bieżących składek.

REKLAMA

Pomoc klęskowa z UE

Przypomniano, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może odroczyć i rozłożyć na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz przyznać ulgi w opłatach czynszu, a także umorzyć raty czynszu z tytułu umów dzierżawy. Przypomniano, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą zaś udzielać ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w Polskim Radiu 24, że w związku z suszą, w zeszłym tygodniu wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej.

- Przedstawiłem odpowiedni wniosek, w tej chwili szacujemy straty na ok. 250 mln euro, ale one będą większe, ponieważ susza narasta - stwierdził minister rolnictwa.

IAR/PAP, akg 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej