Solidny wzrost sprzedaży detalicznej. GUS podał dane
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lipcu o 5,7 procent. W porównaniu z czerwcem był to wzrost o 2,1 procent.
2019-08-22, 12:35
W czerwcu wzrost był wyraźnie niższy, na poziomie 3,7 procent.
Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu z kolei o 7,4 proc.
Rynek komentuje
Analitycy banku Pekao, komentując dane GUS, piszą o "solidnym wzroście" sprzedaży detalicznej. Ich zdaniem przyczynia się do tego m.in. dynamiczny wzrost płac.
Dane GUS o sprzedaży detalicznej potwierdzają wzrost konsumpcji w III kwartale zbliżony do 5 proc. w ujęciu rocznym - uważa Jakub Rybacki z ING Banku Śląskiego. Ten scenariusz wspierają m.in. rozszerzenie programu 500+ czy wzrost liczby wyjazdów turystycznych - dodał.
- Sprzedaż detaliczna w lipcu przyspieszyła po rozczarowującym odczycie w czerwcu - komentują dane GUS eksperci PKO BP. Jak dodali, struktura danych wskazuje na utrzymanie się pozytywnych tendencji w zakresie konsumpcji indywidualnej, a średnioterminowe perspektywy sprzedaży detalicznej pozostają bardzo dobre.
PolskieRadio24.pl, GUS, PAP, md