X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dożynki na Jasnej Górze. Prezydent: mieszkańcy wsi mają powody do dumy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:18
Dzisiaj mieszkańcy wsi mają powody do dumy. nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze. Na uroczystości w Częstochowie przyjechało ok. 30 tysięcy rolników z całej Polski.
Dożynki Jasnogórskie
Dożynki JasnogórskieFoto: PAP/Waldemar Deska

List od prezydenta do uczestników uroczystości odczytała szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. Andrzej Duda zwrócił uwagę na dynamiczne przemiany, zachodzące na wsi.

- Z wielką satysfakcją obserwuję, jak bardzo zmieniła się polska wieś w ostatnich latach. Nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności. Jedna rzecz pozostaje bez zmian - filarem wiejskich społeczności wciąż jest rodzina. Znajduje to swoje odbicie w strukturze produkcji rolnej, której podstawą są rodzinne gospodarstwa rolne – napisał prezydent. Podziękował też rolnikom za ich pracę.

- Dziś, w dniu Ogólnopolskiego Dziękczynienia za Plony, chcę podziękować wszystkim polskim rolnikom za trud, jaki wkładają w budowanie polskiej gospodarki. Dziękuję za państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski - podkreślił Andrzej Duda.

Wkład rolników w wolną Polskę

Nawiązując do obchodzonej w niedzielę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent ocenił, że trud rolnika można porównać do służby żołnierza, który zawsze trwa na posterunku, gotów służyć Bogu, ojczyźnie i bliźnim.

- Dziś, 1 września, czcimy jednych i drugich, upamiętniając ofiary krwi żołnierzy obrońców Rzeczypospolitej i dziękując za całoroczny trud rolników. Skłaniamy także głowy przed zasługami polskiej wsi dla naszej wolności; wsi, która od wieków była ostoją patriotyzmu” – napisał do rolników Andrzej Duda.

Jak czytamy w prezydenckim liście, pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, podczas wojny polsko-bolszewickiej czy na frontach I i II wojny światowej.

- Wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę – napisał prezydent.

Wsparcie dla rolników

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił w czasie uroczystości, że "sprawiedliwa polityka wobec obszarów wiejskich to nie tworzenie enklaw dobrobytu w metropoliach, ale zrównoważony rozwój całego państwa. a taką politykę realizuje rząd PiS". Zapewnił, że rolnicy dotknięci klęskami żywiołowymi nie pozostaną bez pomocy.

- Zeszły rok pokazał - choć było to wielkim wysiłkiem dla budżetu państwa – że największa w 30-leciu wolnej Polski, największa pomoc w UE, trafiła do polskich rolników. I w tym roku, po oszacowaniu tych strat – a proszę, żeby to przyspieszyć - nikt bez pomocy nie pozostanie” – zadeklarował Jan Krzysztof Ardanowski, przypominając, iż równolegle realizowane są m.in. programy retencji i nawodnień.

Minister poparł też kandydaturę Janusza Wojciechowskiego, również obecnego w niedzielę w Częstochowie, na unijnego komisarza ds. rolnictwa.

- Życzymy naszemu kandydatowi na komisarza ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu sukcesu, bo to będzie sukces polskiego rolnictwa, to będzie sukces naszej części Europy. Jednocześnie, znając jego wysokie kompetencje, jestem spokojny, że Europa godnemu i kompetentnemu politykowi powierzy kierowanie rolnictwem europejskim – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

W czasie uroczystości mszę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawił biskup włocławski Wiesław Mering. Dożynki - jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium - na Jasnej Górze organizowane są od 37 lat.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo dożynki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent na Jasnej Górze: polski rolnik "zawsze stał za Polską"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 15:50
- Chciałem wam podziękować też za to kim jesteście i jacy jesteście, że jesteście tymi, którzy przechowują przez dziesięciolecia, przez stulecia w swoich rodzinach naszą, polską tradycję, że wychowujecie dzieci w naszej wierze katolickiej, że wychowujecie je właśnie w naszej tradycji, w naszej kulturze - powiedział prezydent w wystąpieniu podczas mszy sprawowanej na Jasnej Górze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: dożynki to czas podziękowań rolnikom za ich pracę

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 13:25
W Częstochowie rolnicy z całej Polski uczestniczyli w uroczystościach Dożynek Jasnogórskich. Tegoroczne dożynki przebiegają pod hasłem "Do naszej Matki i Królowej". Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki. Na Jasnej Górze zgromadziło się 50 tysięcy rolników. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dożynki Jasnogórskie. Atrakcji nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 14:10
Trwają przygotowania do Dożynek Jasnogórskich, które odbędą się 1 i 2 września w Częstochowie. Uświetnią je: 19 Dni Europejskiej Kultury Ludowej, nad którymi pieczę  sprawują władze miasta, oraz 27 Krajowa Wystawa Rolnicza, organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
rozwiń zwiń