Dożynki na Jasnej Górze. Prezydent: mieszkańcy wsi mają powody do dumy

2019-09-01, 14:18

Dożynki na Jasnej Górze. Prezydent: mieszkańcy wsi mają powody do dumy
Dożynki Jasnogórskie. Foto: PAP/Waldemar Deska

Dzisiaj mieszkańcy wsi mają powody do dumy. nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze. Na uroczystości w Częstochowie przyjechało ok. 30 tysięcy rolników z całej Polski.

List od prezydenta do uczestników uroczystości odczytała szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. Andrzej Duda zwrócił uwagę na dynamiczne przemiany, zachodzące na wsi.

- Z wielką satysfakcją obserwuję, jak bardzo zmieniła się polska wieś w ostatnich latach. Nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności. Jedna rzecz pozostaje bez zmian - filarem wiejskich społeczności wciąż jest rodzina. Znajduje to swoje odbicie w strukturze produkcji rolnej, której podstawą są rodzinne gospodarstwa rolne – napisał prezydent. Podziękował też rolnikom za ich pracę.

- Dziś, w dniu Ogólnopolskiego Dziękczynienia za Plony, chcę podziękować wszystkim polskim rolnikom za trud, jaki wkładają w budowanie polskiej gospodarki. Dziękuję za państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski - podkreślił Andrzej Duda.

Wkład rolników w wolną Polskę

Nawiązując do obchodzonej w niedzielę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent ocenił, że trud rolnika można porównać do służby żołnierza, który zawsze trwa na posterunku, gotów służyć Bogu, ojczyźnie i bliźnim.

- Dziś, 1 września, czcimy jednych i drugich, upamiętniając ofiary krwi żołnierzy obrońców Rzeczypospolitej i dziękując za całoroczny trud rolników. Skłaniamy także głowy przed zasługami polskiej wsi dla naszej wolności; wsi, która od wieków była ostoją patriotyzmu” – napisał do rolników Andrzej Duda.

Jak czytamy w prezydenckim liście, pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, podczas wojny polsko-bolszewickiej czy na frontach I i II wojny światowej.

- Wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę – napisał prezydent.

Wsparcie dla rolników

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił w czasie uroczystości, że "sprawiedliwa polityka wobec obszarów wiejskich to nie tworzenie enklaw dobrobytu w metropoliach, ale zrównoważony rozwój całego państwa. a taką politykę realizuje rząd PiS". Zapewnił, że rolnicy dotknięci klęskami żywiołowymi nie pozostaną bez pomocy.

- Zeszły rok pokazał - choć było to wielkim wysiłkiem dla budżetu państwa – że największa w 30-leciu wolnej Polski, największa pomoc w UE, trafiła do polskich rolników. I w tym roku, po oszacowaniu tych strat – a proszę, żeby to przyspieszyć - nikt bez pomocy nie pozostanie” – zadeklarował Jan Krzysztof Ardanowski, przypominając, iż równolegle realizowane są m.in. programy retencji i nawodnień.

Minister poparł też kandydaturę Janusza Wojciechowskiego, również obecnego w niedzielę w Częstochowie, na unijnego komisarza ds. rolnictwa.

- Życzymy naszemu kandydatowi na komisarza ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu sukcesu, bo to będzie sukces polskiego rolnictwa, to będzie sukces naszej części Europy. Jednocześnie, znając jego wysokie kompetencje, jestem spokojny, że Europa godnemu i kompetentnemu politykowi powierzy kierowanie rolnictwem europejskim – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

W czasie uroczystości mszę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawił biskup włocławski Wiesław Mering. Dożynki - jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium - na Jasnej Górze organizowane są od 37 lat.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej