Prezydent: zależy nam na silnych związkach nauki z przemysłem

2019-09-09, 10:14

Prezydent: zależy nam na silnych związkach nauki z przemysłem
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Ogromnie zależy nam, aby powiązania między sferami nauk i przemysłu w naszym kraju były coraz silniejsze i głębsze - powiedział w Krakowie Andrzej Duda. Prezydent zainaugurował IV Polski Kongres Mechaniki oraz XXIII Międzynarodową Konferencję Metod Komputerowych, odbywające się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: mam nadzieję, że krakowski kongres przyczyni się do rozwoju nauki, a tym samym gospodarki (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Prezydent: zależy nam na silnych związkach nauki z przemysłem
  • Andrzej Duda zainaugurował konferencję naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent podkreślał rolę nauki w rozwoju gospodarki. Wyraził nadzieję, że przyczyni się do tego również krakowski kongres. 

Bardzo się (...) cieszę, że debata ta będzie bez wątpienia bardzo ważnym wkładem w rozwój gospodarczy naszej ojczyzny - mówił Andrzej Duda. 

- Ogromnie zależy nam, aby powiązania między sferami nauk i przemysłu w naszym kraju były coraz silniejsze i coraz głębsze, aby zwiększały polską innowacyjność, konkurencyjność, aby przyczyniały się do sukcesu naszych rodzimych firm i ich ekspansji na globalnym rynku - podkreślił prezydent.

Konferencja o dużym znaczeniu

Andrzej Duda dodał, że dla Polski i dla polskiego świata naukowego jest ogromną satysfakcją, że kongres i towarzysząca mu konferencja gromadzi doborowe grono osobistości prezentujących liczne kraje i ośrodki badawcze. 

- Jestem przekonany, że zainaugurowana dzisiaj w Krakowie naukowa dyskusja przyniesie wiele ogromnie cennych spostrzeżeń i wniosków dotyczących zarówno mechaniki teoretycznej, jak i stosowanej w bardzo różnych ujęciach - zadeklarował prezydent. 

Gościem inauguracji jest też wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin powiedział, że żaden kraj nie jest w stanie zapewnić zamożności i bezpieczeństwa ekonomicznego swoim obywatelom bez silnego przemysłu.

 - Trochę zapomnieliśmy o tej prawdzie my tutaj w Polsce w pierwszych dekadach III RP" - zauważył. Jego zdaniem jest już najwyższa pora, żeby budować i rozwijać silny przemysł - a to jest wyzwanie dla całej Unii Europejskiej, nie tylko Polski. Jak wyjaśniał, polega ono również na pogodzeniu szacunku względem środowiska naturalnego z szybkim i dynamicznym rozwojem gospodarki.

Jarosław Gowin przypomniał, że od czterech lat polskie państwo realizuje "bardzo śmiały plan" przebudowy gospodarki w postaci Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. "Jednym z najważniejszych filarów tej strategii jest reindustrializacja Polski" - dodał.

- Szczególnie zależy nam na rozwoju tych najbardziej innowacyjnych dziedzin gospodarki" - zadeklarował. Według wicepremiera, aby to się powiodło, "musimy zbudować pomost między gospodarką a nauką". W jego ocenie przez ostatnie 4 lata udało się zbudować niemało przęseł tego pomostu.

- Ale wiele jest jeszcze do zrobienia - przyznał.

Zjazd naukowców

Na Kongresie są prezentowane najnowsze badania naukowe we wszystkich dyscyplinach mechaniki klasycznej i kwantowej, mechaniki ciał stałych i płynów, mechaniki obliczeniowej, matematyki stosowanej i fizyki, a także mechaniki konstrukcji i inżynierii. Konferencja na temat metod komputerowych w mechanice jest zaś kontynuacją odbywających się od 46 lat spotkań poświęconych metodom numerycznym i ich zastosowaniu w problemach dotyczących mechaniki.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej