X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie. Inflacja w ryzach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:17
Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami jej członków oraz oczekiwaniami rynku, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: marekusz/Shutterstock.com

Stopa referencyjna wynosi 1,50 procent. Ostatni raz RPP zmieniła stopy procentowe ponad 4,5 roku temu - w marcu 2015 roku.

Stopa lombardowa wynosi 2,50 proc. w skali rocznej, a stopa depozytowa 0,50 proc. w skali rocznej.

Rada przyjęła "Założenia polityki pieniężnej na rok 2020.

Glapiński: koniunktura jest dobra, ale spowolniająca

"W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie. Wzrosła jednak niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą i jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą" - napisano w komunikacie.

- Koniunktura jest dobra, wzrost gospodarczy jest dobry, ale spowolniający - podkreślił w środę na konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Zwrócił jednak uwagę, że w porównaniu do innych państw kondycja polskiej gospodarki jest bardzo dobra.

- Nasza gospodarka na tle innych gospodarek ma się bardzo dobrze. To jeden z największych wzrostów w ogóle (...) na tle gospodarki niemieckiej w szczególności, w której prawdopodobnie jest recesja, tzn. drugi kwartał będzie spadek PKB - prawdopodobnie wszystko na to wskakuje - powiedział szef NBP.

Polska gospodarka spowolni, ale jest w bardzo dobrej kondycji

- Nie mówimy o 5 proc. wzrostu tylko o 4,5 proc. Mówimy o 4 proc., może 3,5 proc. To jest ta tendencja - wskazał Glapiński.

Szef NBP zwrócił jednak uwagę, że w porównaniu do innych państw, polska gospodarka ma się "bardzo dobrze".

- Nasza gospodarka na tle innych gospodarek ma się bardzo dobrze. To jeden z największych wzrostów w ogóle (...) na tle gospodarki niemieckiej w szczególności, w której prawdopodobnie jest recesja, tzn. drugi kwartał będzie spadek PKB - prawdopodobnie wszystko na to wskakuje - powiedział.

Inflacja w I kwartale 2020 r. będzie rosnąć, w II kwartale zacznie spadać

"Inflacja - po przejściowym wzroście w I kw. 2020 roku - w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.

Inflacja w pierwszym kwartale 2020 roku wzrośnie, już w drugim kwartale będzie spadać - prognozował w środę na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.

Szef NBP wyjaśnił, że według przewidywań banku w pierwszym kwartale 2020 inflacja CPI wzrośnie do 3,5 proc.; w drugim kwartale ma już wynosić 2,8 proc. Inflacja bazowa wyniesie natomiast odpowiednio 2,6 proc. i 2,4 proc.

Glapiński dodał, że w połowie przyszłego roku inflacja CPI ma kształtować się na poziomie 2,3 proc., z kolei inflacja bazowa - 2,2 proc.

Minimalny wpływ podniesienia płacy minimalnej na inflację w 2020 r.

Jeśli nastąpi taki wzrost płacy minimalnej, jaki przewiduje rząd, to wpływ tego na inflację w 2020 r. będzie minimalny - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem, można mówić o co najwyżej 0,1 pkt w przyszłym roku.


Podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Glapiński stwierdził, że oddziaływanie ewentualnej podwyżki płacy minimalnej na gospodarkę będzie "nieporównywalnie mniejsze" niż w przypadku programu 500+.

- To była zmiana wielkości popytu typu 1 proc. PKB, a tu mamy do czynienia z 0,1 proc. - stwierdził Glapiński.

Ocenił jednocześnie, że "nie jest to żadne ważne wyzwanie czy zmiana".

- Z punktu widzenia inflacji to marginalne wydarzenie - dodał prezes NBP.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, md, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPP podejmie decyzję ws. stóp. Ekspert: zmian nie będzie, ale Rada może zwrócić uwagę na inflację

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 08:09
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych w Polsce. Od poziomu stóp zależy oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Rynek nie spodziewa się, by RPP zdecydowała się na zmianę swojej dotychczasowej, "gołębiej" polityki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Stopa podstawowa wynosi 1,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 17:56
To dobra wiadomość dla kredytobiorców - Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. I jak zapewnia prezes NBP Adam Glapiński, tak zostanie do końca 2021 r. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 procent.
rozwiń zwiń