more_horiz
Gospodarka

Prezydent Donald Trump przesuwa w czasie wejście w życie nowych ceł na chińskie produkty

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 08:01
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że o dwa tygodnie przełożone zostanie podwyższenie do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. Nowe restrykcje miały pierwotnie wejść w życie 1 października.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Shutterstock.com / Evan El-Amin

Donald Trump wyjaśnił, że odroczenie nastąpiło "na prośbę wicepremiera Chin Liu He oraz z uwagi na fakt, że Chińska Republika Ludowa będzie obchodzić 70. rocznicę istnienia". To gest dobrej woli - podsumował prezydent Stanów Zjednoczonych.

Cła w górę

Cła w wysokości 25 procent no chińskie dobra o wartości 250 mld dolarów nakładane są od ponad roku. 1 października ich wysokość miała wzrosnąć do 30 procent, ale zgodnie z postanowineiem Trumpa nowa stawka będzie obowiązywać od 15 października.

Waszyngton nakłada karne cła na chiński eksport, by przekonać Pekin do zmiany polityki gospodarczej i handlowej. Prezydent Trump oskarża Chiny o wymuszanie transferów technologii od zagranicznych firm w zamian za dostęp do rynku, nieuczciwe dotacje do rodzimego przemysłu i brak wzajemności w barierach rynkowych.

Chińskie władze zaprzeczają tym zarzutom i oskarżają Trumpa o protekcjonizm handlowy, a na karne cła odpowiadają taryfami odwetowymi. Urzędnicy w Pekinie wielokrotnie powtarzali, że Chiny nie chcą wojny handlowej, ale będą walczyć do końca w obronie swoich interesów.

Atak i odwet

Od 1 września obowiązują dodatkowe 15-procentowe cła na chiński eksport do USA o wartości 300 mld dolarów. Trump podjął tę decyzję, rozczarowany brakiem postępów na lipcowym spotkaniu zespołów negocjacyjnych w Szanghaju, które miały rozmawiać o umowie handlowej między obydwoma krajami.

Także 1 września weszły w życie taryfy odwetowe na 1717 rodzajów sprowadzanych do Chin produktów amerykańskich, w tym ropę naftową, która została przez Pekin oclona po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia wojny handlowej. 

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone handel Chiny

REKLAMA