Bank Światowy o perspektywach polskiej gospodarki. W tym roku solidny wzrost PKB

Tempo wzrostu polskiej gospodarki w 2019 roku może wynieść 4,3 proc., dzięki rosnącej konsumpcji prywatnej i ożywieniu w inwestycjach - wynika z raportu Banku Światowego. W kolejnych latach gospodarka może jednak spowolnić - przewidują eksperci.

2019-10-09, 08:49

Bank Światowy o perspektywach polskiej gospodarki. W tym roku solidny wzrost PKB
Ma powstać nowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej.Foto: shutterstock, Autorstwa Proxima Studio

Konsumpcja gospodarstw domowych, napędzana oczekiwanym wzrostem wydatków budżetowych oraz dobrą sytuacją na rynku pracy i rosnącymi płacami, będzie nadal w Polsce rosła - ocenia, cytowany w środowym komunikacie, Carlos Pinerua, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie. To, wraz z utrzymującym się niskim poziomem stóp procentowych i realizacją inwestycji finansowanych funduszami europejskimi, pomoże w krótkim okresie utrzymać dobre perspektywy wzrostu polskiej gospodarki - dodał.

Polska jednym z liderów wzrostu

W kwietniu ekonomiści Banku Światowego oczekiwali, że w 2019 r. wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4 procent. Prognoza na lata 2020-2021 została utrzymana na poziomach odpowiednio 3,6 oraz 3,3 proc.

- Wzrost w Polsce jest jednym z najszybszych w całym regionie Europy i Azji Środkowej, któremu głównie szkodzi dekoniunktura w Turcji i Rosji - czytamy.

Za granicą słabnie koniunktura

REKLAMA

W ocenie BŚ tempo wzrostu polskiej gospodarki "może w 2019 r. wynieść 4,3 proc., dzięki rosnącej konsumpcji prywatnej oraz ożywieniu w inwestycjach. W kolejnych latach gospodarka może jednak spowolnić, ponieważ słabnie koniunktura w Unii Europejskiej, a w Polsce coraz bardziej brakuje pracowników" - wynika z opublikowanego w środę regionalnego raportu Banku Światowego na temat sytuacji gospodarczej w Europie i Azji Środkowej.

Największe wyzwania przed Polską, to - jak wskazano - brak pracowników, co ma związek ze zmianami demograficznymi oraz, w średnim okresie, rosnące obciążenia fiskalne, "które ze względów politycznych będzie ciężko ograniczyć".

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej