Rzecznik MŚP będzie mógł organizować mediacje. Projekt MPiT

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii proponuje rozszerzenie kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Projekt MPiT, opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przewiduje m.in. przyznaje rzecznikowi prawa do organizowania mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji.

2019-10-25, 11:37

Rzecznik MŚP będzie mógł organizować mediacje. Projekt MPiT
Ryczałtowa stawka na ubezpieczenie społeczne. Rzecznik MŚP: ten system odbiega od tych, jakie są w Europie . Foto: https://rzecznikmsp.gov.pl/

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o pracownikach urzędów państwowych oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma na celu usprawnienie funkcjonowania Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz usunięcie luk prawnych pojawiających się w przepisach w tym zakresie" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Organizacja, a nie pomoc w mediacjach

Celem projektu jest też poszerzenie kompetencji rzecznika np. o organizowanie mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, uzyskiwanie dostępu do akt spraw będących w toku, a także możliwość brania udziału w postępowaniu w sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych pod warunkiem, że jego stroną jest przedsiębiorca z sektora małych i średnich przedsiębiorców.

- Zmiana (...) polega za zastąpieniu istniejącego obecnie w ustawie (...) sformułowania pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej+ zwrotem organizowanie mediacji - czytamy.

REKLAMA

Resort tłumaczy, że "pomoc w organizacji mediacji" jest pojęciem węższym niż "organizowanie mediacji" – to ostatnie zakłada też np. możliwość zachęcania stron do ich podjęcia w ogóle oraz możliwość podejmowania dalej idących kroków, np. poprzez wskazanie proponowanej osoby mediatora.

- Zmiana pozwoli na wyraźne ugruntowanie kompetencji rzecznika w tym zakresie, przyznając mu istotną rolę w ramach systemu alternatywnego rozwiązywania sporów na linii przedsiębiorcy — organy administracji publicznej. Powyższe rozwiązanie powinno przyczynić się zatem do zwiększenia dostępności tego sposobu łagodzenia konfliktów. Należy przy tym jednak jednocześnie zastrzec, że mediacje z samej swojej natury mają charakter dobrowolny i żaden podmiot (w tym zarówno przedsiębiorca, jak i organ administracji publicznej) nie może zostać przymuszony do wzięcia w nich udziału - wskazano w projekcie.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej