X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Akcja Wybieram 590. Gospodarczy patriotyzm przynosi korzyści każdemu z nas

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 08:03
Coraz silniejszy jest głos polskich przedsiębiorców, firm, przedstawicieli różnych środowisk, a także rządu, by kupować polskie produkty. 7 grudnia upłynął pod hasłem "Wybieram 590 - sobota dla Polski". Te trzy pierwsze cyfry na kodzie kreskowym 5 – 9 – 0 oznaczają właśnie produkt polski.
Audio
  • Akcja Wybieram 590. Gospodarczy patriotyzm przynosi korzyści każdemu z nas (Aleksandra Tycner/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • W sobotę odbyła się akcja "Wybieram 590 - sobota dla Polski"
  • Partnerzy kampanii zachęcali do kupowania rodzimych produktów
  • Akcję wspierają m.in. Anna Popek, Jacek Lenartowicz, Maciej Kurzajewski i Joanna Jabłczyńska
  • Nawet niewielka zmiana nawyków konsumenckich to realne korzyści dla gospodarki

W sobotę organizatorzy, partnerzy i ambasadorzy projektu zachęcali Polaków, żeby  podczas zakupów sięgali po polskie produkty i usługi. W akcję zaangażowały się m.in. takie marki jak Orlen, Cedrob, Poczta Polska, Lewiatan czy Totalizator Sportowy.

Znaczenie gospodarczego patriotyzmu i rola państwa we wspieraniu firm

Na potrzeby akcji zorganizowano debatę dot. gospodarczego patriotyzmu w ówczesnym świecie.

Konsumenci z pewnością już wybrali polską żywność, ale za branżą spożywczą mogą pójść inne sektory – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Jednak muszą inwestować w badania i rozwój, żeby mieć dobrą ofertę. Państwo je w tym wspiera. Jak mówiła, w ubiegłym roku małe i średnie firmy odliczyły rekordową kwotę na badania i rozwój, a pierwszy raz po 1989 więcej tych odliczeń było w sektorze prywatnym niż publicznym. Minister dodała, że państwo musi też pomagać przedsiębiorcom w ekspansji na rynki zagraniczne - i nie tylko europejskie.

Ryszard Florek, polski producent okien powiedział, że brakuje wiedzy i edukacji w kwestii patriotyzmu gospodarczego. Wskazywał, że np. Japończycy wolą kupować produkowane u siebie okna, chociaż są one droższe i gorszej jakości niż polskie.


nagrody 1200.jpg
"Lubię, bo polskie". Polskie Radio uhonorowało najlepsze rodzime marki i firmy

- Im bogatszy jest kraj, tym przywiązanie do własnych marek jest większe. Oni to robią, bo rozumieją ekonomię obywatelską. Ich uczą w szkole, jakie efekty dla ich gospodarki i portfela ma kupowanie towarów, wyprodukowanych przez rodzime firmy - mówił.

Kupowanie rodzimych produktów się opłaca

Na potrzeby kampanii przeprowadzono specjalną symulację efektów zmiany zachowań konsumenckich. Jak wskazuje współorganizator kampanii, Artur Niewrzędowski, przesunięcie zakupów o 1% z grupy towarów i usług zagranicznych na polskie oznaczałoby dodatkowe 6 miliardów 600 milionów zł rocznie do budżetu.

Katarzyna Gierczak-Grupińska z fundacji Firmy Rodzinne uważa, że takie akcje mają istotne znaczenie, bo świadomość konsumentów nadal jest dość niska. 

- Sobota była tylko początkiem. Mam nadzieję, że każdego dnia polscy konsumenci będą szukać rodzimych produktów, by wspierać polską gospodarkę - mówiła i dodała, że kupowanie polskich produktów to duże wsparcie dla małych sklepików, firm i zakładów, które nie mają tak dużych możliwości jak wielkie, zagraniczne korporacje. A jakość polskich produktów – zwraca uwagę Gierczak-Grupińska – dawno zweryfikował rynek.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym jest patriotyzm gospodarczy?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 20:33
Niedawno w podrzeszowskiej Jasionce zakończył się II Kongres 590. Podczas spotkania przedstawiciele biznesu, polityki, nauki i administracji publicznej, rozmawiali o tym, jak zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki. Gośćmi audycji W Gruncie Rzeczy byli Rafał Woś z Polityki i Maciej Gnyszka, założyciel Towarzystw Biznesowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: polska żywność jest doceniana na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 18:02
- Holendrzy to współcześnie Fenicjanie, którzy handlują tym, co inni wyprodukują, również polskimi warzywami. Robią to, ponieważ zbudowali własne marki. Marzę o tym, by nasza żywność cieszyła się takim uznaniem - powiedział w Rozmowie PR24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes zarządu PKN Orlen: do silnego państwa dochodzi się poprzez silną gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:15
- Nie znam państwa, które nie dochodziłoby do swojej siły poprzez silną gospodarkę. Od niej wszystko się zaczyna - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wręczył nagrody gospodarcze. "Ludzie wielkiego sukcesu, ale też skromni"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:00
- Mamy niezwykle ambitnych i zdolnych ludzi - powiedział Andrzej Duda podczas gali Nagród Gospodarczych Prezydenta RP w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego. W Jasionce k. Rzeszowa trwa jedno z największych cyklicznych wydarzeń ekonomicznych w Polsce – Kongres 590. 
rozwiń zwiń