Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Problemy Polaków z zaświadczeniami o własności lokali. Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność. Ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadcza, czy dotyczy to naszego lokalu. Termin wydawania zaświadczeń był określony do końca roku. Duże aglomeracje, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań i Katowice potrzebują na to więcej czasu.

2019-12-10, 08:46

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach
Instytucja użytkowania wieczystego w Polsce przestała istnieć. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay/yarecki

Posłuchaj

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach (Tomasz Matusiak/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki uspokaja - po nowym roku zaświadczenia o własności będą dalej wydawane.

Resort rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń o własności. W ostatnim czasie jest ich wystawianych coraz więcej - zaznacza wiceminister. Jak dodaje, problem dotyczy głównie dużych miast, w mniejszych ośrodkach jest zdecydowanie lepiej.

Największy poślizg w dużych miastach

W Lublinie do tej pory wystawionych zostało 35% zaświadczeń, w Bydgoszczy 48% a w Katowicach 31%.

W Warszawie opóźnienia widać w statystykach. Do tej pory pisma trafiły do 147 tysięcy osób, czyli do nieco ponad jednej trzeciej wszystkich uprawnionych - mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. Jak dodaje, dziennie w stolicy wydaje się około tysiąca tego typu zaświadczeń. Do końca roku pisma mają trafić w sumie do ponad 200 tysięcy osób. Warszawa łącznie ma do wydania ok. 450 tys. zaświadczeń o własności. Wiceprezydent Robert Soszyński podkreśla, że współpraca z władzami centralnymi ws. przekształcenia układała się i układa bardzo dobrze.

REKLAMA

Najlepiej wydawanie zaświadczeń przebiega w Toruniu, gdzie wystawiono ich już 8800. Obecnie trwa dostarczanie ostatniej partii zaświadczeń właścicielom nieruchomości. Problemów nie ma również w Olsztynie, tam 95% zaświadczeń trafiło już do uwłaszczonych.

Prawo do bonifikaty ma być zachowane

Co ważne, jak zapewniają władze, otrzymanie pisma po nowym roku nie oznacza utraty prawa do wysokiej bonifikaty, jeśli chcemy zapłacić opłatę przekształceniową "z góry".

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej