X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 08:46
Problemy Polaków z zaświadczeniami o własności lokali. Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność. Ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadcza, czy dotyczy to naszego lokalu. Termin wydawania zaświadczeń był określony do końca roku. Duże aglomeracje, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań i Katowice potrzebują na to więcej czasu.
Audio
  • Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Instytucja użytkowania wieczystego w Polsce przestała istnieć. Zdjęcie ilustracyjne
Instytucja użytkowania wieczystego w Polsce przestała istnieć. Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/yarecki

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki uspokaja - po nowym roku zaświadczenia o własności będą dalej wydawane.

Resort rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń o własności. W ostatnim czasie jest ich wystawianych coraz więcej - zaznacza wiceminister. Jak dodaje, problem dotyczy głównie dużych miast, w mniejszych ośrodkach jest zdecydowanie lepiej.

Największy poślizg w dużych miastach

W Lublinie do tej pory wystawionych zostało 35% zaświadczeń, w Bydgoszczy 48% a w Katowicach 31%.

W Warszawie opóźnienia widać w statystykach. Do tej pory pisma trafiły do 147 tysięcy osób, czyli do nieco ponad jednej trzeciej wszystkich uprawnionych - mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. Jak dodaje, dziennie w stolicy wydaje się około tysiąca tego typu zaświadczeń. Do końca roku pisma mają trafić w sumie do ponad 200 tysięcy osób. Warszawa łącznie ma do wydania ok. 450 tys. zaświadczeń o własności. Wiceprezydent Robert Soszyński podkreśla, że współpraca z władzami centralnymi ws. przekształcenia układała się i układa bardzo dobrze.

Najlepiej wydawanie zaświadczeń przebiega w Toruniu, gdzie wystawiono ich już 8800. Obecnie trwa dostarczanie ostatniej partii zaświadczeń właścicielom nieruchomości. Problemów nie ma również w Olsztynie, tam 95% zaświadczeń trafiło już do uwłaszczonych.

Prawo do bonifikaty ma być zachowane

Co ważne, jak zapewniają władze, otrzymanie pisma po nowym roku nie oznacza utraty prawa do wysokiej bonifikaty, jeśli chcemy zapłacić opłatę przekształceniową "z góry".

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md


Zobacz więcej na temat: użytkowanie wieczyste Warszawa

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Część zaświadczeń już wysłano, ale nie brakuje opóźnień

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:26
Do 31 grudnia gminy mają czas na przesłanie mieszkańcom zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego na ich gruntach we własność. Wiadomo już jednak, że w części przypadków pisma nie dotrą do zainteresowanych czas. Z opóźnieniami mamy do czynienia m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Władze zapewniają jednak: otrzymanie zaświadczenia po czasie nie będzie skutkowało utratą prawa do bonifikaty, o ile zadziałamy odpowiednio szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste. Warszawa nadrabia opóźnienia ws. zaświadczeń o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:34
- Cały proces przekształcenia jest niezmiernie skomplikowany. Nie ma wątpliwości, że pomimo dobrych intencji przyświecających ustawodawcy, przeprowadzenie całej operacji w ciągu 12 miesięcy jest zupełnie niemożliwe. Teraz jednak proces wydawania zaświadczeń przebiega już bardzo sprawnie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
rozwiń zwiń