Uporządkowanie rynku przewozu osób. Zaczyna obowiązywać "lex Uber"

2020-01-01, 12:44

Uporządkowanie rynku przewozu osób. Zaczyna obowiązywać "lex Uber"
Cena OC komunikacyjnego na koniec I kw. 2022 r. wynosiła 488 zł i była niższa niż rok wcześniej o prawie 2 proc.Foto: Predrag Sepelj/Shutterstock.com

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, tzw. "lex Uber". Nowe prawo ma uporządkować rynek usług taksówkowych i zlikwidować szarą strefę w przewozie osób. Nie trzeba będzie zdawać egzaminu z topografii miejscowości, a taksometr będzie mógł być zastąpiony aplikacją.

  • Pośrednicy będą mogli zlecać przewóz osób jedynie kierowcom, którzy mają odpowiednią licencję
  • Na bycie pośrednikiem także trzeba będzie mieć licencje
  • Nowelizacja liberalizuje część wymogów wobec kierowców, którzy chcą zdobyć uprawnienia do przewozu osób

Przygotowana przez resort infrastruktury nowela, oprócz wprowadzenia licencji dla pośredników w przewozie osób, umożliwia korzystanie przez kierowców świadczących usługi przewozu osób z aplikacji zastępujących kasę fiskalną i taksometr. Przeciw temu rozwiązaniu protestowały korporacje taksówkowe.

Nowelizacja przewiduje, że przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób będzie obowiązany je prowadzić wyłącznie na rzecz przedsiębiorców posiadających odpowiednią licencję. W tym celu nałożono na niego m.in. obowiązki weryfikacji czy kierowca, któremu zleca przewóz, posiada licencję na przewóz osób.

Kierowca z kolei będzie mógł korzystać ze zleceń przewozu pochodzących wyłącznie od licencjonowanego przedsiębiorcy prowadzącego pośrednictwo przy przewozie osób. Organem właściwym w sprawach licencji w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób jest Główny Inspektor Transportu Drogowego.


Powiązany Artykuł

1200_Uber_shutterstock.jpg
Czy to początek końca giganta? Uber traci licencję w Londynie

Z jednej strony zaostrzenie, z drugiej liberalizacja

Nowelizacja liberalizuje wymogi wobec osób ubiegających się o licencję na wykonywanie przewozu osób samochodem osobowym oraz pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, znosząc obowiązki posiadania przez osobę zarządzającą transportem drogowym przedsiębiorstwa certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.

Z kolei wobec przedsiębiorców ubiegających się o licencję w zakresie przewozu osób taksówką zniesiono obowiązek posiadania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego potwierdzonego zdanym egzaminem ze znajomości topografii miejscowości oraz przepisów prawa miejscowego. Ponadto, licencja w zakresie przewozu osób taksówką będzie udzielana jedynie na określony obszar, a nie jak dotychczas także na określony pojazd.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej